Letošní jubilejní ročník Ceny Michala Velíška se blíží do finále. Kdo převezme hlavní cenu – skleněného anděla, rozhodne ve dnech 22. až 29. listopadu veřejnost. Zaujal Vás některý z následujících třech příběhů, který má poukázat na hodnotu všech lidí, kteří projevili statečnost, slušnost a odvahu při záchraně člověka? Hlasujte pro něj ZDE.

Jiří Nesázal, 24 let, z Uherského Brodu

V Uherském Brodě  24. února 2015 vešel do místní restaurace Družba, kde obědvalo zhruba dvacet hostů, místní psychicky narušený 62letý muž a bez varování vystřílel dvacet pět nábojů, zabil osm lidí a další ženu těžce zranil. Pak zavolal do Televize Prima, aby na svůj čin upozornil, a o několik desítek minut později se zastřelil. Kdyby nezakročil 24letý Jiří Nesázal, bilance mohla být mnohem horší. Ve chvíli, kdy začala střelba, strhnul svého kamaráda a společně s dalším mužem se schovali za stůl, kde prožili chvíle hrůzy. „Viděl jsem jenom krev, lidi křičeli, stoly padaly a slyšel jsem střelbu, hlavně tu střelbu… Když jsem si uvědomil, že je ticho, tak jsem musel jednat. Viděl jsem, že si přebíjí nebo bere jinou zbraň, tak jsem uchopil židli a rozběhl se proti němu,“ popsal následující události Jiří. Střelce trefil židlí do hrudníku a přímo před jeho očima utekl společně s oběma muži do bezpečí. Poté již do restaurace vpadla zásahová jednotka. „Jiří mi zachránil život, nebýt jeho duchapřítomnosti, že mě strhl na zem a pak mě ponoukl k útěku, už bych tady nebyl. Nikdy mu nepřestanu být vděčný. Už vím, jak se říká, že člověku proběhne před očima celý život ve vteřině, že to není jen slovní obrat,” uvedl později kamarád Jiřího.

Květoslava Adamcová, 59 let, z Ostravy

V Ostravě 10. června 2015 přistoupil do městského trolejbusu opilý muž ve středním věku. Nejprve se řidička domnívala, že si chce od ní zakoupit jízdenku, ale on na ni s nožem v ruce začal křičet, aby nezastavovala, nevolala policii a pokračovala v cestě. Násilník poté i se zbraní v ruce obrátil pozornost asi na patnáct cestující. Ti se tak stali jeho rukojmí. Pak se znovu začal dobývat do kabiny řidičky, která však nepropadla panice. „Měla jsem strach, že jim ublíží. Zastavila jsem, otevřela dveře a  křičela, ať všichni vystoupí a těm venku řeknou, ať nenastupují,“ líčila devětapadesátiletá Květoslava Adamcová. A nejen to. Sama pak jen s násilníkem pokračovala v jízdě. V místě, kde se nepohybovali další osoby, zastavila, nebezpečného násilníka uvnitř zamkla a utekla z vozu postranními dveřmi. Muži se přesto podařilo z trolejbusu násilím uniknout a snažil se dostat do dalšího linkového vozu, který právě přijel. V tom mu ale už zabránili přivolaní policisté. Protože byl však už dříve zbaven svéprávnosti, skončil v psychiatrické léčebně. „Jsem moc ráda, že se nikomu nic nestalo,“ vzpomínala řidička. K celé události pak jen skromně dodala, že by to snad udělal každý.

Jan Rom, 66 let, z Ostrova nad Ohří a Petr Dřevikovský, 42 let, z Trutnova

17. července 2015 došlo k vážné autonehodě mezi Vlčicemi a Hrádečkem na Trutnovsku. Osobní auto sjelo mimo silnici, narazilo do stromu a začalo hořet. Kolem místa nehody projížděl 66letý Jan Rom s manželkou a když viděl, co se stalo, zastavil, jeho paní telefonovala pro pomoc a muž běžel k autu. Protože se automobil nárazem do stromu zdeformoval, nebylo možné otevřít žádné dveře. Pan Rom proto s pomocí dřevěného polena, které našel nedaleko, rozbil okno u řidiče a vytáhl ho ven do bezpečí. Všude již bylo plno kouře. Teprve potom se od 19letého mladíka, který se probral z bezvědomí, dozvěděl, že ve voze je ještě jeho dívka. V tu dobu kolem jel 42letý motorista Petr Dřevikovský. I on zastavil a hned se přidal k panu Romovi. Společně pak vytáhli i 16letou dívku. „Oba dva jsme z toho byli strašně vyděšení a čekali jsme, že to prostě musí jako ve filmu bouchnout. Ty plameny byly opravdu veliké. Když přijeli první hasiči, tak už to auto prakticky shořelo,“ řekl mladší zachránce. Nejenže se jim posádku auta podařilo včas dostat z dosahu ohně, ale navíc ještě pečovali o oba zraněné mladé lidi až do příjezdu složek integrovaného záchranného systému. “Měl jsem strach, to je samozřejmé, že jsem ho měl. Ale když tam už člověk zastaví, tak už není cesty zpátky,“ řekl starší z obou zachránců.

Slavnostní vyhlášení ceny se bude konat 2. prosince 2015 ve 13 hodin v Primátorské rezidenci na Mariánském náměstí 1 v Praze 1. Předání ceny bude od 10.30 hod. předcházet seminář pro veřejnost, vedený PhDr. Bohumilou Bašteckou, Ph.D., letos na téma „Odvaha odpustit”. Jeho cílem je poznávat, kdo má moc odpustit, zda a jak odpuštění proměňuje vztah k sobě, druhým a světu a jak k odpuštění dospět a zda je k tomu potřeba odvahy. Seminář je zdarma a přihlásit na něj se lze do 1.12. ZDE.

Máme radost, že se mezi nominacemi zachránců objevují i děti do 15 let (nejmladšímu nebylo letos ani pět let). Stalo se proto tradicí, že jsou všechny tyto děti zvány do Prahy, kde je jim veřejně poděkováno za jejich nebojácnost, připravenost a rozhodnost. Nejinak tomu bude i tentokrát a děti za přítomnosti médií převezmou diplom a drobné dárky.

Patronát nad tímto projektem má již deset let paní Iva Velíšková. Záštitu převzala opět primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Mediálním partnerem projektu je Televize Nova a generálním partnerem ČEZ, a. s.

O ceně:

Cena nese jméno střihače TV Nova, který byl zastřelen v září 2005, když se v centru Prahy za bílého dne zastal neznámé dívky, kterou obtěžoval násilník. Udílením této ceny upozorňuje Nadace ADRA a TV Nova na ty kolem nás, kteří, ač neprofesionálové, bez ohledu na osobní riziko během uplynulého roku v kritické situaci pomohli druhému člověku.

Bližší informace o projektu najdete ZDE.