Co je pro lidi v rozvojových zemích hlavním zdrojem informací při humanitárních katastrofách? Televize? Internet? Ani to, ani ono. Je to RÁDIO! A právě to si připomínáme letošním Světovým dnem rádia, který se slaví 13. února.

Podle OSN má přístup k rozhlasovému vysílání 75 % domácností v rozvojových zemích. Oproti tomu je v těchto zemích internet dostupný jen pro 38 % lidí. Rozhlasové vysílání je tak jedním z hlavních zdrojů informací nejen v době humanitárních krizí, ale také v běžném životě.

Informace = život

Při zemětřeseních, povodních, tajfunech a dalších katastrofách je rychlý přístup k informacím životně důležitý. Jak se ale šíří informace, když je infrastruktura zničená? Tam, kde je to možné, hrají v dnešní době velkou roli mobilní telefony. Mobilní sítě však také kolabují, stejně jako internet. V této chvíli nastupuje rádio – nevyžaduje složitou infrastrukturu a jelikož je v řadě zemích hlavním zdrojem informací i v běžném životě, lidé se k němu obrací i v době krize.

A rozhlasové stanice si důležitost své práce uvědomují. Řada nepálských rozhlasových stanic sídlila v budovách, které se během zemětřesení zřítily. Jejich zaměstnanci však ve většině případů z trosek vytáhli nezbytnou techniku, která zemětřesení přežila, a jakmile to bylo možné, pustili se do vysílání z provizorních stanovišť – například ze stanů – jen aby mohli poskytnout lidem tolik potřebné informace.

Více si o roli rozhlasového vysílání a médií, ale také o současné situaci v Nepálu, poslechněte v rozhovoru s naší kolegyní Barborou Němcovou pro Český rozhlas Plus zde (rozhovor začíná v čase 0:45:59).

 

Rádio a povodně

Pokud se chceme bavit o roli rádia při zvládání krizových situacích, nemusíme nutně jezdit až do Nepálu. V České republice je rádio jedním z klíčových zdrojů informací při povodních. I u nás tedy může rozhlasové vysílání pomoci zachraňovat životy. „Při povodních se snažíme lidem poskytnout základní věci, ale také informace. Proto v rámci evakuačních zavazadel doporučujeme lidem mít s sebou také FM rádio pro rychlý a spolehlivý přístup k informacím,“ říká Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci v ČR.

Jak přesně funguje šíření informací při povodních? A jak spolehlivé je při povodních rozhlasové vysílání? I o tom mluvil náš kolega v rozhovoru pro Český rozhlas Plus (rozhovor začíná v čase 0:15:41).

 

Tématem letošního Světového dne rádia je „Rádio při mimořádných událostech a katastrofách.“ Pro více informací navštivte webové stránky Světového dne rádia.

Světový den rádia