Dovedete si představit, že byste v jeden okamžik přišli úplně o všechno? Zemětřesení, které způsobilo tsunami na Sulawesi, zanechalo Indonésii v totálním šoku s tisíci lidmi zoufale potřebujícími Vaši pomoc,“ informoval prezident ADRA International Jonathan Duffy.

 

Čeští dárci poslali na účet Adry již 533 489 Kč a pomocí DMS zpráv 10 903 Kč. Již včera večer tak do oblasti Palu City, nejvíce zasažené zemětřesením a následnou vlnou tsunami, zamířil kamion s 500 sadami nepromokavých celt a příslušenstvím ke stavbě přístřešků pro 250 rodin, které ze dne na den skončily bez střechy nad hlavou. Na celém ostrově je to pak 1,5 milionu obyvatel zasažených touto živelnou katastrofou. Konají se hromadné pohřby, s mnoha neidentifikovatelnými oběťmi.

 

To však není jediná pomoc, kterou ADRA na místě zprostředkovává. Působí i v Dongalla a Sigi Regency, kde se její pracovníci setkávají se zasaženými rodinami, místními samosprávami a jezdí do postižených vesnic. Hlavní koordinační tým sídlí v Jakartě kvůli dobrému technickému a komunikačnímu zázemí.

 

Kromě pomoci třem tisícům rodin, kterým ADRA začala zařizovat přístřeší, mezinárodní centrála neustále vyzývá k finanční pomoci, která je na Sulawesi pořád zapotřebí. Jsou stále oblasti bez přívodu elektřiny a v důsledku opakovaných zemětřesení se očekávají další sesuvy půdy.

Bezpečnostní situace se vládě daří zvládat i přes zablokované runwaye na letišti v Palu, odkud se obyvatelé dožadovali okamžitého eskortu ze zasažené oblasti.

 

„Je obdivuhodné, jak rychle se Češi a Češky zapojili do okamžité finanční pomoci indonéským obyvatelům. Hlásili se nám dokonce jednotlivci, kteří chtěli na Sulawesi odjet pomáhat. Ačkoliv tento typ pomoci nezprostředkováváme, je pro náš celý tým povzbuzující, jak obětavé lidi kolem sebe máme,“ uzavřela koordinátorka komunikace s dárci Alžběta Kalábová.