Mezi zaslanými nominacemi na Cenu Michala Velíška se i letos vyskytly příběhy, kdy se v roli zachránců ocitly děti ve věku do 15 let. Jejich rozhodnost, pohotovost a připravenost jsou nejen příkladem pro jejich vrstevníky, ale i pro dospělé. Posuďte sami.

Mikoláš (3,5 let) spal v ložnici svých rodičů. Uprostřed noci se vzbudil a všiml si, že u sousedů zřejmě hoří. Neváhal ani vteřinu, vzbudil rodiče a ti přivolali hasiče. Požár tak nenapáchal příliš velkou škodu.

Martinka (6 let) a její malý bráška se při hře ocitli na poklopu studny na dvoře. Ten povolil, chlapeček spadl dovnitř a dívenka zůstala na ocelových profilech asi 3 m pod okrajem studny. Když brášku neviděla, skočila za ním. Studna je 20 m hluboká s kovovými tyčemi, jimž se při pádu obě děti zázrakem vyhnuly. Martinka brášku nadzvedla, jednou rukou mu držela hlavu nad hladinou a druhou se držela stěny studny. To se již jeden známý rodiny za pomoci dalších dospělých spustil do studny, posadil si obě děti na koleno a čekal na hasiče. Voda byla ledová a záchrana trvala půl hodiny. Vše dopadlo dobře. Děti byly „jen“ podchlazené, chlapeček měl zlomenou klínovou kost na obličeji a dívenka otřes mozku.

Kamion převážející dlouhé klády, které přečnívaly ven z přívěsu, se z boku střetl se školním autobusem plným malých školáků. Devítiletou Elišku sedící na zadní sedačce u okna zachránil před fatálním zraněním Matěj (8 let). Všiml si blížící se dřevěné klády a dívku bleskurychle strhl na sebe. Hrůzná autohavárie se tak díky malému školákovi obešla bez zranění.

Rodina s přáteli a dětmi se na letní procházce zastavila na občerstvení. Tomáš (8 let) s holčičkami odešel do zadní části hospůdky, aby si naplnil vodní pistolku. Děti minuly kiosek s prodejem losů. Tomáš si v něm všiml paní prodavačky, která jako by spala. Vědomě zakašlal, ale ta se ani nepohnula. Když se děti vracely zpět, žena už ležela v bezvědomí na zemi. Tomášek na nic nečekal a ihned běžel přivolat pomoc.

Při hře dvou kamarádů došlo k úrazu mladšího chlapce – začal krvácet a nedokázal vstát. Adam (9 let) nezaváhal, i když byl vystrašený. Táhl ho sám 500 m k domu jeho rodičů. Položil kamaráda do stabilizované polohy a vyhledal dospělé. Martin měl těžký otřes mozku a zůstala mu navíc ošklivá jizva. Nebýt Adama, mohlo vše ale dopadnout daleko hůř.

NikolkaDaníkem (oba 10 let) šli ze školy a z jednoho z domů uslyšeli volání o pomoc. Neváhali a běželi domů k rodičům, aby zavolali pomoc. Na místo se hned vydaly záchranné složky. Seniorka v bytě upadla s chodítkem a nedokázala sama vstát. Hrozilo jí prochladnutí a zhoršení zdravotního stavu. Všímavost a okamžitá reakce dětí jí možná zachránily život.

Sani (10 let) byl u strýce na prázdninách. Na procházce lesem omylem šlápli do vosího hnízda. Muž, který má alergii na vosí bodnutí, dostal během tří minut sto žihadel. Chlapce pobodalo padesát vos. Přesto začal volat o pomoc a telefonoval na záchranku. Ačkoliv se v místě nevyznal, snažil se z posledních sil záchranáře navigovat. Oba jsou v pořádku.

SamuelMike (11 let) si hráli na hřišti u domu s pečovatelskou službou a najednou uviděli na zemi ležet starší paní s berlemi. Nezaváhali. Jeden zavolal mobilem na linku první pomoci, druhý běžel a přivedl na pomoc dospělého. A nejen to, oba zachránci po čase zašli do pečovatelského domu, aby se zeptali, jak se seniorce daří.

Vojtěch (12 let) spěchal z hokejového tréninku na autobus, aby se včas dostal domů. Měl na to jen osm minut. Přesto když uviděl ležícího muže na zemi, zeptal se ho, jestli nepotřebuje pomoc, a zavolal 112. Až když dojížděla na místo sanitka, rozběhl se za odjíždějícím autobusem. Předtím se ale ještě ujistil, že u bezvládného muže zůstane kolemjdoucí, který se jako jediný z mnoha ostatních dospělých na místě neštěstí zastavil a zůstal. Vše nakonec dobře dopadlo.

Robert (12 let), který trávil prázdniny na chalupě, šel s o rok mladším kamarádem na místní koupaliště. Řekli si, že budou spolu závodit, a skočili do vody. Po chvilce si Robík všiml bezvládného těla kamaráda na hladině. Okamžitě zasáhl. Za pomoci dalších kamarádů vytáhl chlapce z vody a zahájil resuscitaci. Bez přítomnosti dospělých ho přivedl k vědomí a poté přivolal pomoc. Podle lékaře mu zachránil život.

Za jízdy osobním autem začala otci Lubomíra nečekaně téct krev z úst a začal se chovat nekoordinovaně. Chlapec (13 let) duchapřítomně auto zastavil na bezpečném místě zatáhnutím ruční brzdy a otřesen zůstal sedět vedle zkolabovaného otce. Tam oba našla kolemjdoucí žena, která zavolala policii a záchranku. I v tomto případě vše dobře dopadlo.

Dívka šla do školy přes park, kde si na rozdíl od ostatních dospělých všimla kolabující starší paní na lavičce. Oslovila ji s dotazem, jak jí může pomoci, ale ta ji odmítla. Kristýna (15 let) na to nedbala a okamžitě zavolala záchranku. Paní zatím upadla do bezvědomí. Školačce s resuscitací pomohl až jeden kolemjdoucí. Bohužel seniorka i přes následně poskytnutou pomoc záchranářů zemřela.

Dospělý muž chtěl přeplavat řeku, ale nad jezem mu došly síly. Jediný, kdo mu aktivně pomohl, byl Samir (15 let). Skočil okamžitě do řeky, doplaval k topícímu se muži a snažil se jej udržet nad hladinou. Pak již dorazili policisté, kteří muže dostali na břeh; byl při vědomí ale naprosto vyčerpaný. Mladíka nejvíce zaskočila nečinnost dospělých rekreantů místního kempu, kteří si neštěstí celou dobu z břehu pouze natáčeli.

Jsme rádi, že jsme se o činech těchto malých hrdinů s velkým srdcem dozvěděli. Jejich odvahu a duchapřítomnost veřejně ocenil i Václav Velčovský, náměstek MŠMT. Děti si odnesly pamětní listy, dárky od MŠMT, naší nadace a od věrných sponzorů – DBK, Nakladatelství Portál, Království hraček Bambule, Sparkys a Country Life.

Růžičku, předanou symbolicky Eliškou S. (zachráněná studentka M. Velíškem v roce 2005), pak děti věnovaly svým rodičům.