Prudké deště zasáhly 15. května Srbsko a Bosnu a Hercegovinu a způsobily v řadě regionů rozsáhlé záplavy. ADRA Česká republika uvolnila jako okamžitou pomoc částku 100 tis. korun z programu Mince denně, je v kontaktu s tamními pobočkami ADRA a monitoruje situaci. ADRA ČR spustila veřejnou sbírku, na kterou lidé mohou posílat finanční pomoc pro obě zeměČíslo účtu veřejné sbírky pro Bosnu a Hercegovinu a Srbskoje 34983498/0300, var.symbol 510.

Podle statistik je množství srážek v Srbsku nejvyšší za posledních 115 roků. Vláda proto včera vyhlásila nouzový stav. „Evakuace se děje na celostátní úrovni. V současné době bylo evakuováno více než 6150 lidí. Čísla jsou v neustálém růstu,“ popisuje situaci Igor Mitrovič z ADRA Srbsko. Sesuvy půdy podle jeho slov ničí mosty a odřízly už tři města od hlavních silnic. 115 000 domácností je bez elektřiny. Objevují se také zprávy o prvních obětech. Zatím jsou hlášeni čtyři mrtví a pět lidí se pohřešuje. „Je to dramatické. Některá z měst jsou až z osmdesáti procent pod vodou,“ popisuje Mitrovič. 

V Bosně a Hercegovině je situace velmi podobná. Nejvíc je zasažena oblast v okolí Banja Luky. Voda sevřela mnoho lidí v jejich domovech a dále stoupá. Zoufalé obyvatele evakuují lodě a vrtulníky. „V některých místech sahá voda do výšky až čtyř metrů. Náš pastor se zachránil jen díky tomu, že strávil s manželkou celý den v podkroví svého domu,“ vylíčil situaci v Bosně Božidar Mihajlovič z ADRA Bosna a Hercegovina.

Pomoci obětem záplav v Srbsku a Bosně a Hercegovině můžete:

  • zasláním částky na konto veřejné sbírky, číslo účtu 34983498/0300, var.symbol 510. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou. Žádost o vystavení potvrzení je možné vyplnit zde
  • zasláním platby on-line prostřednictvím platební brány níže. V případě, že chcete vystavit potvrzení o daru, prosím vyplňte všechny kontaktní údaje.

Děkujeme za vaši podporu!

Všem dárcům děkujeme!