Rualsangkhum Bawm 

Jmenuji se Rualsangkhum Bawm. Mám ženu a dvě děti. Žijeme v kopcovité oblasti. Náš dům je z bambusu a slámy. Žijeme spolu s mými rodiči. Pocházíme z kmene Bawm, máme svoji kulturu, oblékání a jídlo. Nejsem moc vzdělaný, ale umím číst a psát. Živím se obděláváním půdy tady v kopcích. Pěstuju zázvor, kurkumu, rýži a trochu zeleniny. Obdělávání půdy a pěstování mě baví. Když mám volno, věnuji se rodině, hraju si s dětmi, procházím se se ženou. Taky poslouchám rádio, mám rád hudbu. Žijeme docela dobře, i když máme finanční problémy s penězi. Rád hraju různé hry s kamarády, taky si spolu rádi povídáme. Kamarádi mi pomůžou, kdykoliv mám nějaký problém.

Moje dcera, Debizing Roathper Bawm, studuje ve 3. třídě na internátní škole Jalchatra. Ráda chodí do školy. Když jsem dceru do školy poslal, měl jsem problém s placením školních poplatků. Po čase jsem si myslel, že už ve škole nebude moci zůstat, ale pak dcera získala dárce. Jsem moc rád, že někdo ze zahraničí dceři pomáhá, aby mohla studovat.

Místo, kde bydlíme je kopcovité, nejsou tu pořádné cesty, nejezdí tu auta, autobusy, všude chodíme pěšky. Do školy, kde studuje Debizing Roathper je cesta dlouhá. Nejdřív musíme jít den pěšky a přespat u příbuzných nebo jinde. Pak jedeme na hlavní autobusové nádraží, pak autobusem do Bandarbanu, potom do Dháky a z Dháky do školy. Celá cesta nám zabere dva dny a jednu noc. Dceru navštěvujeme jednou či dvakrát do roka. Jsem moc rád, že moje dcera chodí do školy. 

Práce na kopcovité půdě