Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí při OSN uspořádal u příležitosti Světového humanitárního dne v libanonském hlavním městě Bejrůtu výstavu fotografií, které zachycují ženy, humanitární pracovnice. Cílem výstavy je jejich ocenění a vyzdvihnutí ženského přínosu humanitární práci. Mezi oceněnými je i Rita Haddad, humanitární pracovnice libanonské pobočky ADRA.

Před osmi lety, se začátkem syrské krize, ukončila Libanonka Rita (40) kariéru ve veřejné diplomacii. Pohnuta osudy Syřanů, kteří před válkou utíkali do Libanonu, chtěla svým dílem přispět ke změně jejich nelehké životní situace a stala se humanitární pracovnicí v pobočce Adry v Libanonu. “Zpočátku to bylo velmi těžké, cítila jsem se bezmocná a několikrát jsem to chtěla vzdát. Pracovala jsem ve dne v noci, do své práce jsem dávala maximum, a přesto to nikdy nebylo dost. Cítila jsem se jen jako kapka v moři, “ popsala Rita. “Vidět malé děti chodit bosé ve sněhu, matky, co nemohou kojit svá novorozeňata nebo otce, co si zlomil páteř při velmi náročné práci, jen aby získal pár dolarů pro svou rodinu, je velmi těžké.”

S Adrou však Rita dosáhla na poli humanitární práce mnoha úspěchů. Především v práci s hendikepovanými dětmi, kterým zajišťovala přístup ke vzdělání a také při distribuci pokrývek a teplého oblečení syrským rodinám v zimních měsících. “Byly to přesně ty momenty, které mi dodávaly naději, že se nikdy nesmím vzdát. Jako lidé a jako humanitární pracovníci bychom měli použít své síly k tomu, abychom si vzájemně pomáhali. A to bez ohledu na to, s jakým člověkem se právě setkáváme,” uzavřela Rita.

Rita je také součástí českých projektů v Libanonu, konkrétně stavby vodojemu v údolí Biká a distribuce hygienických balíčků syrským rodinám. “Ritu osobně dobře znám, je pro české projekty velkou pomocí, “ doplnil Zbyněk Wojkowski, vedoucí zahraničního oddělení Adry a koordinátor projektů v Libanonu.

Chcete podpořit české projekty Adry v Libanonu? Kupte syrské rodině balíček s hygienickými potřebami a pomozte tak snížit riziko přenosu nemocí v uprchlických táborech, kde Rita pracuje.

—————————————————————————————————————————

V humanitárním sektoru pracuje přibližně půl milionu humanitárních pracovníků. Podstatnou část z nich tvoří ženy. Právě na ženy – humanitární pracovnice, jejich neúnavné nasazení a hrdinské výkony, se zaměřuje téma letošního Světového humanitárního dne. Statečnost humanitárních pracovnic významným dílem přispívá k záchraně a zlepšování kvality života bezpočtu obětí humanitárních katastrof. Doprovodná kampaň Světového humanitárního dne se proto letos na sociálních sítích pojí s hashtagem #WomenHumanitarians.  Přinese s sebou mimo jiné poutavé příběhy 24 žen (v angličtině), které mění tento svět k lepšímu.

Projekt „Přístup k vodě pro libanonské komunity s vysokým počtem syrských uprchlíků v údolí Bíka“ je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.