Na první pohled se zdá, jako by se v Šumvaldu, malé vesnici na Olomoucku, nedělo nic zvláštního. Když se však díváte pozorně, všimnete si poničených domů, vyplavených kusů dřeva a kamení nebo pohozených pytlů spískem. Ty mají sloužit jako ochrana před případnými dalšími bleskovými povodněmi. Přívalová vlna, která se vesnicemi v okolí Šumvaldu prohnala v noci ze sedmého na osmého června, měla totiž pro místní obyvatele katastrofální důsledky: poničené domy, infrastruktura a dvě lidské oběti. 

Říčka Oskava přitom více než měsíc po bleskových povodních nepůsobí jako tok, který by byl schopný napáchat takové škody – ve většině míst nemá více než dva metry na šířku. Přesto hladina Oskavy v pondělí osmého června ráno přesahovala tři metry. Hasiči tak vyhlásili nejvyšší povodňový stupeň. V pondělí odpoledne již hladina klesla na 1,25 metru. Důvodem přívalové vlny byly silné srážky, které z Jeseníků stekly dolů do vesnic Uničov, Šumvald, Oskava a Dlouhá Loučka.   

Situace v Šumvaldu brzy po povodních 

Situace v Šumvaldu více než měsíc po bleskových povodních 

Jedním z problémů, kterému museli místní obyvatelé po povodních čelit, bylo kromě oprav poničených domů a silnic i znečištění vody ve studních. V době záplavy totiž probíhala stavba vodovodu, která ještě nebyla dokončená. Dosavadní práce tak přišly vniveč. Obyvatelé Šumvaldu a dalších vesnic zůstali odkázáni na dovoz pitné vody a sprchy v místní škole.  

Do pomoci se proto zapojily humanitární organizace. ADRA ve spolupráci s Člověkem v tísni zajistila vyčištění více než 300 studní, které přívalová vlna poškodila. Po důkladném šetření, kdy naši terénní pracovníci poprvé pro monitoring škod využili aplikaci Ispecto, se počet poničených studní vyšplhal až k téměř pěti stům. Na vyčištění studní byly proto vybrány hned dvě specializované firmy: PROTE, se kterými ADRA spolupracovala již v minulosti (například na projektu v Mongolsku), a Studny Morava.  

V současné chvíli probíhá již samotné čištění. Vyčištění jedné studně obvykle trvá několik hodin, může ale trvat i celý den v závislosti na hloubce a míře znečištění jednotlivé studně.  

Za spolupráci firmám PROTE a Studny Morava moc děkujeme

Zprovoznění jedné studně vyjde přibližně na tři až čtyři tisíce korun. Rozbor vody pak přibližně na dalších tisíc korun. Pro místní obyvatele, kteří se musejí potýkat se zcela stěžejními opravami domů, je to proto v současné chvíli značná částka. Vzhledem k navýšení počtu znečištěných studní se zvýšily i náklady na okamžitou pomoc.   

Přispějte na pomoc postiženým občanům a pomozte nám zajistit pitnou vodu pro obyvatele Šumvaldu a okolí. Přispět můžete převodem na účet veřejné sbírky 66888866/0300 pod variabilním symbolem 391 nebo přes portál Darujme.czDěkujeme.