Několik mrtvých, stovky zraněných lidí a další stovky obyvatel několika obcí na Břeclavsku a Hodonínsku bez domova. „Až svítání odkrylo skutečné dopady ničivého tornáda. Večer se mluvilo jen o zdevastované vesnici Hrušky, podle toho, co jsem na místě viděl, ale můžu říct, že Moravská Nová Ves je zasažená srovnatelně, ne-li více. Ulice jsou naprostým dílem zkázy, některé ulice nebo části obce bude potřeba znovu postavit,“ popisuje situaci Josef Koláček, vedoucí koordinátor pro mimořádné události humanitární organizace ADRA, který situaci na místě monitoruje od včerejší noci.

ADRA krátce po události vypsala veřejnou sbírku, na niž lidé zaslali už přes 6 milionů korun. Obrovská solidarita pokračuje dál a finanční dary stále přibývají. Finanční pomoc bude prioritně zaměřená na přímou pomoc zasaženým obyvatelům.

V postižených oblastech v tuto chvíli operují složky integrovaného záchranného systému. ADRA v těchto chvílích zjišťuje podrobnosti na místě a připravuje se na pomoc přímo v terénu.

V místech, kde udeřilo tornádo, především v okolí obcí Mikulčice, Lužice, Hrušky a zmiňované Moravské Nové Vsi jsou stále výpadky signálu, na mnoha místech bylo zpřetrháno elektrické vedení, v širokém okolí kolabuje automobilová i vlaková doprava. Situaci ztěžují i řidiči, kteří jsou zvyklí touto cestou jezdit na Slovensko.

Kontakt pro média

Karolina Emanuelová
+420 731 514 581

Jak můžete pomoci vy

Přispějte na veřejnou sbírku ADRA SOS tornádo v ČR prostřednictvím portálu Darujme či na číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 390.

Pro zahraniční platby IBAN: CZ16 0300 0000 0000 6688 8866.

Poslat můžete i dárcovskou SMS ve tvaru DMS ADRA 30/60/90 na číslo 87 777.