14. dubna 2012 se po celém Bangladéši slavil bangladéšský nový rok 1419. V bengálštině znamená Pohela první a Boishakh (nebo Baisakh) je první měsíc bangladéšského kalendáře. Bangladéšský nový rok se slaví nejen v Bangladéši, ale také v Indii, v Západním Bengálsku.

Ráno na nový rok se lidé vykoupou a obléknou si tradiční oděv. Během dne navštíví příbuzné, přátele a sousedy. Připravuje se speciální jídlo a konají se oslavy, zejména ve velkých městech, nejvíce v Dháce. Na ulicích se prodává různé jídlo, výrobky, hračky, kosmetika a sladkosti, pouliční umělci předvádějí divadlo, zpívají tradiční písně, nechybí ani loutkové divadlo nebo kolotoč. Tradičním jídlem nového roku je Panta Ilish, které se skládá ze speciálně upravené rýže se smaženou rybou zvanou Hilsha, sušené ryby Shutki, nakládané zeleniny Achar, tradiční čočky Dal, zelených čili papriček a cibule. V Dháce se ráno vydává mnoho lidí pod velký banyánový strom v Ramna parku, kde je připraven kulturní program. Také studenti a učitelé z Dhácké univerzity vítají nový rok barevným průvodem. Po celé zemi se koná mnoho různých společenských a kulturních akcí, noviny vydávají speciální přílohy, rádia a televize přinášejí zajímavé programy. Pohela Boishakh je dnem, který slaví všichni bez ohledu na společenské postavení či náboženství na rozdíl od jiných svátků.

Také na školách, kam chodí děti podporované dárci z České a Slovenské republiky, se slavil bangladéšský nový rok. Shohag Toton Boidya, koordinátor, který má na starosti školy na západě země a bydlí se svou rodinou na internátní škole SAMS, nám poslal několik fotek z oslav školy, kde se také podávalo tradiční jídlo a kde večer studenti uspořádali bohatý kulturní program.