Podpora zdraví napříč kontinenty: pomáháme lidem v Keni, Bangladéši, Peru a Ekvádoru

Podpora zdraví napříč kontinenty: pomáháme lidem v Keni, Bangladéši, Peru a Ekvádoru
Světový den zdraví si každoročně připomínáme 7. dubna. Letos má tento den zvláštní význam – připomínáme si totiž 75 let od jeho vzniku.
Je to ideální čas, který můžeme využít k zamyšlení nad tím, jak pečujeme nejen o své tělo, ale i o svou mysl. Mám dostatek pohybu? Chodím na pravidelné prohlídky? Jak zvládám stres? Mám dostatek spánku? Mám kolem sebe podporující komunitu?
V souvislosti s tímto dnem bychom rádi připomněli některé projekty, v nichž hraje zdraví klíčovou roli.
Projekt Itibo
Již 20 let zlepšujeme zdravotní péči v Keni
V rámci projektu Itibo se zaměřujeme na poskytování zdravotní péče lidem v jihozápadní Keni. Zároveň klademe důraz na školení místního zdravotnického personálu a neustálé zvyšování kvality zdravotní péče.
V Itibo spolupracujeme s českými lékaři a mediky. Tato skvělá spolupráce nám umožňuje každoročně poskytnout péči přibližně 9 000 pacientů s různými druhy zranění. V keňském zdravotnickém středisku Itibo přichází na svět stovky dětí a je zajištěna preventivní stomatologická péče, čímž napomáháme ke zlepšení celkového zdraví místního obyvatelstva.
O zahájení humanitární pomoci v Keni vypraví Aleš Bárta
„Každý, kdo jednou navštíví kteroukoliv ze zemí Afriky, i když třeba jen jako turista, musí počítat s tím, že zážitky z cesty, přírody anebo z kontaktu s místními lidmi v něm zanechají hluboké vzpomínky. Tak to bylo i u mě. V roce 1998 jsem jako turista navštívil východoafrickou Keňu a od té doby jsem byl přesvědčený, že se tam musím ještě někdy podívat a zapojit se nějakým způsobem do humanitární pomoci.
Tuto svoji myšlenku jsem zmínil při jednom rozhovoru s Mgr. Alenou Rusovou ze zlínského pracoviště humanitární organizace ADRA. Zareagovala naprosto nečekaně a skvěle: „Popiš účel a záměr cesty s tím, jak by se mohla ADRA ČR zapojit do humanitární pomoci v této zemi, a já to předložím na schůzi rady vedení Adry v Praze.“
A tak se stalo, že ADRA odsouhlasila naší měsíční humanitární cestu do Keni v červnu 2005, a tím v podstatě započal tento projekt.
Dětem jsme v začátku projektu nebyli schopni pomoci. Předali jsme pouze plyšové hračky od českých dárců. Pevně jsme věřili, že s vaší pomocí toto změníme a nejenže děti dostanou plyšáky, ale hlavně léky, které jim zachrání život.“
— Aleš Bárta, manažer projektu Itibo
Ve zdravotním středisku Itibo je skvělé, že lékaři a medici jsou s pacienty od doby příjmu na ambulanci až po propuštění nebo úplné vyléčení. Projekt funguje na základě sponzorských darů, díky kterým bylo možné zrekonstruovat ambulance a laboratoř. Podařilo se vybudovat zubní ambulanci, porodnici, jednotku intenzivní péče a vylepšit diagnostiky pomocí EKG a USG.
Děkujeme všem, kteří tento projekt podporují. Právě díky vám se nám daří zachraňovat tisíce lidských životů.
Aktuální informace najdete na Facebooku. Přispět na pomoc v keňském zdravotním středisku můžete zde.
Projekt BanglaKids
Zlepšujeme zdraví dětí v Bangladéši
Bangladéš čelí chudobě, politické nestabilitě a humanitárním výzvám, které výrazně ovlivňují životy mnoha obyvatel. Díky projektu BanglaKids dlouhodobě poskytujeme dětem z nejchudších poměrů vzdělání, stravu a lékařskou péči.
Investicí do čerpadla jsme umožnili dětem na internátní škole JASS konzumovat kvalitní potraviny, které si navíc samy vypěstují. Čerpadlo zavlažuje místní zeleninovou zahradu, které se zde díky vhodnému klimatu velmi daří. Kombinace čerstvé zeleniny a banánů doplňuje každodenní stravu ve školní jídelně. Děti tak mají dostatek potřebných živin pro správný vývoj, a navíc se zapojují do celého procesu pěstování. Získávají tak praktické znalosti z oblasti udržitelného zemědělství.
V Bangladéši jsme distribuovali 6 156 kg fazolí do 8 internátních škol. Fazole jsou nenáročnou a dostupnou potravinou s mimořádným potenciálem pro zlepšení výživy dětí. Zlepšování nutriční hodnoty stravy a dlouhodobé zajištění základních potřeb dětí, sirotků a studentů na školách je nedílnou součástí našich snah.
Projekt HOPE
Komplexní podpora uprchlíků v Peru a Ekvádoru
Peru a Ekvádor se potýkají s migrační a uprchlickou krizí. Velká část migrantů přichází z blízké Venezuely, kterou opouští kvůli politické nestabilitě, ekonomické krizi, vysoké míře násilí a kriminality i omezeným politickým svobodám. Od roku 2014 Venezuelu opustilo téměř 8 milionů lidí.
V Peru a Ekvádoru pomáháme zajistit komplexní humanitární péči, která zahrnuje přistup k potravinám, právní ochranu a přístup ke zdravotnictví. Kvůli nelegálnímu pobytu mají uprchlíci velmi obtížný přístup k veřejnému zdravotnictví. Pomoc poskytujeme ve spolupráci s ADRA Ekvádor, ADRA Peru a AVSI na místě díky podpoře Evropské unie.
Po příjezdu do této země jsme se ocitli v těžké situaci – první noc jsme museli přespávat v parku. Naštěstí nás druhý den přivedla k Adře paní, která nás viděla. Byla jsem zoufalá, ale díky této podpoře jsme získali naději na lepší budoucnost. Projekt HOPE nám pomohl v mnoha ohledech. Podpořili mě během těhotenství, poskytli nám léky, ultrazvuková vyšetření i péči o mou dceru po porodu.
– Josefina Ropero
Na místě pomáhají zdravotnické týmy, provozujeme mobilní kliniky, které se dostanou i do odlehlejších lokalit. Renovujeme zdravotnická zařízení, dodáváme potřebné vybavení a léky. Pomáháme zajistit psychologickou péči a šíříme osvětu, která se zaměřuje na zdraví, hygienu, ale i reprodukční a sexuální zdraví.
Nedávno měl můj syn vážný úraz – zlomil si ruku a potřeboval operaci, proto jsem ho vzala k první pomoci, kterou poskytuje ADRA. Projekt HOPE jsem objevila díky kamarádce, která mi jej doporučila. Když jsem jednoho dne onemocněla, rozhodla jsem se tam zajít. Dostala jsem skvělou péči, vše mi vysvětlili a pomohli nám i s vyšetřeními a rentgeny pro mého syna. Operace proběhla úspěšně a díky tomu se jeho stav zlepšil.
– Ana Mercedes Durán Artaes
Projekty, které ADRA realizuje napříč kontinenty mohou měnit životy. Ať už v Keni, Bangladéši nebo Peru a Ekvádoru. Každá pomoc, kterou poskytujeme, přináší naději. Světový den zdraví nám připomíná, jak důležité je pečovat nejen o své tělo a mysl, ale také o zdraví těch, kteří nemají stejný přístup k lékařské péči. Prostřednictvím našich projektů se snažíme tuto situaci změnit
Děkujeme všem, kteří jsou součástí této pomoci.
Donoři a partneři
Projekt v Peru a Ekvádoru je podpořen z prostředků Evropské unie, ADRA International a českých soukromých dárců. Partnery projektu jsou ADRA Ekvádor, ADRA Peru a AVSI.