Sérii podzimních koncertů Pio Squad for Čalantika, na kterých mohli jejich návštěvníci přispívat na vzdělávání dětí v rámci veřejné sbírky, završila kapela tím, že se vydala přímo do Dháky, hlavního města Bangladéše, kde navštívila centrum Čalantika a během týdne zde natočila zbrusu nový, pravý bangladéšský videoklip.

„Chceme udělat gesto, pohnout srdcem a přimět lidi přemýšlet dál, za hranice svého bytu a města. Věřím, že klip bude inspirací, že udělat něco dobrého pro druhé má smysl. A že stačí málo, abychom jinému člověku změnili život k lepšímu,“ vysvětlil jeden z členů kapely Martin Hrdlička (aka Eurodel) v rozhovoru pro Horácké noviny.

Samotný text klipu vznikl až na místě, po setkání s realitou života v zemi s nejvyšší hustotou zalidnění na světě. Videoklip natočil režisér Jan Látal, autor některých předchozích klipů Pio Squad a mimo jiné tvůrce dvou dílů dokumentárního cyklu Expremiéři.

„My Evropané si neumíme ani představit podmínky, v jakých lidé v Bangladéši žijí. Ti lidé vědí, co je to málo, my ne. Běžně tam pracují děti od šesti let jenom proto, aby mohly přispět do rodinné kasy. To málo, co si vydělají, nepokryje ani jídlo s nájmem. Přesto si nestěžují na svůj úděl, jak jsme zvyklí tady u nás, a statečně se perou se životem. Jsou vstřícní a jsou schopni z toho nic, co mají, se i podělit,“ přiblížil také Eurodel.

„Čekali jsme ledacos, ale já určitě ne to, jak vřele a s jakou pohostinností nás přijali. I v tom nejhorším prostředí slumu se s náma dělili o to málo, co mají, v jejich případě třeba šálek čaje, starou rodinnou fotku nebo kus brambory,“ říká další člen kapely Filip Konvalinka známý také jako Efko v rozhovoru pro server Bbarak

„Jedinou možností jsou právě školy, jako je ta „naše“, kde se (děti) mohou učit a nic neplatit. Tak se naučí nejenom psát, číst, počítat, ale především se mohou opět stát „bezstarostnými“ dětmi, které si hrají, usmívají se a nemusí v nelidských podmínkách pracovat celý den. Darujme těm dětem alespoň kousek dětství a šanci lepší budoucnosti,“ uzavírá Eurodel s výzvou pro českou veřejnost.

Pio Squad vybrali na prvních čtyřech koncertech více než 30 tisíc korun – už tato částka stačí na otevření další třídy ve slumové škole Čalantika. Další část sbírky bude uzavřena na konci ledna oficiálním rozpečetěním druhé kasičky ze zbývajících podzimních koncertů. Hudebníci zároveň zvou širokou veřejnost na svůj koncert 21. února v jihlavském SOUL music clubu, kde svůj nový bangladéšský videoklip uvedou ve slavnostní premiéře a kde sami po celý večer budou hrát jako DJs „PIO za pultem“. Více informací o připravovaném koncertě naleznete na facebookovém profilu Pio Squad.

www.calantika.cz

www.piosquad.cz

Foto: Jan Látal

Pio Squad v Bangladéši