Tři týdny po výbuchu v Bejrútu je situace na místě stále bezútěšná. Nepředstavitelných 300 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou a živobytí. Většina z nich nyní přebývá buď u příbuzných a přátel, nebo v poničených domech a bytech. Jak probíhá humanitární pomoc na místě a jak se zapojuje ADRA?

Bezprostředně po výbuchu následovala rychlá a rozsáhlá pomoc, která se zaměřovala především na zajištění základních potřeb – poskytnutí zdravotní péče, vody, potravin či provizorního přístřeší. Co nejdříve je však potřeba začít s obnovou a přestavbou, která bude stát miliardy dolarů a bude vyžadovat prostředky jak z veřejného, tak soukromého sektoru. Země, která se již před výbuchem potýkala s ekonomickými problémy, vysokou nezaměstnaností či obrovským přílivem uprchlíků ze sousední Sýrie, nyní čelí obrovské krizi a neobejde se bez pomoci zvenčí.

ADRA pomáhá v Libanonu dlouhodobě, i naše česká pobočka zde ještě před výbuchem zajišťovala přístup k pitné vodězlepšovala životní podmínky v uprchlických táborech. Ihned po katastrofě se naši kolegové a kolegyně z ADRA Libanon i ADRA International zapojili do pomoci na místě. Pomáhali s distribucí vody a potravin, zapojili se do odklízení trosek a čištění ulic, pomáhali starším lidem s drobnými opravami atd.

Podle odhadů naší organizace je nyní v nejpostiženější čtvrti Burj Hamoud úplně zničeno či částečně poškozeno 70–90 % domů. 50–90 % obyvatelstva v sousedství žije v poškozených domech či bytech a nechtějí (či nemohou) odejít. Lidé se obávají zejména nedostatku základních domácích potřeb a přístupu k financím na zajištění bydlení. V oblasti se snižuje spotřeba potravin, protože lidem dochází finanční prostředky. Majitelé obchodů a kiosků ztratili jediný zdroj příjmu, chybí záchranná sociální síť či pojištění a narůstá napětí.

V dalších fázích pomoci se proto pomoc ADRA zaměří jednak na pomoc s obnovou přístřeší – již nyní je navržena finanční pomoc pro téměř 500 domácností. 470 domácností obdrží finanční dar v hodnotě 500 amerických dolarů, který bude určen na opravu poničených oken, dveří apod. Pomoc dále poputuje na zajištění nouzových vzdělávacích služeb pro děti ze zasažených komunit.

Přispět na pomoc Libanonu můžete nadále i vy na účet veřejné sbírky 66888866/0300, variabilní symbol 385. Pomoci můžete jednoduše také prostřednictvím DMS. Tu je možné poslat v hodnotě 30, 60 nebo 90 korun. DMS ve tvaru „DMS ADRA 30/60/90“ pošlete na číslo 87 777.

Vaše finanční dary můžete zasílat také prostřednictvím platební brány níže. Děkujeme, že jste tu s námi pro druhé.

//