V srpnu 2017 byl Nepál postižen rozsáhlými povodněmi, které si vyžádaly si více než 150 obětí. Záplavy zasáhly polovinu všech nepálských okresů, zničily téměř 65 tisíc domů a ovlivnily život přibližně 1, 7 milionu lidí. Země, která se pomalu vzpamatovávala z ničivého zemětřesení v roce 2015, se tak znovu musí vyrovnávat s následky přírodní katastrofy.

Voda jim vzala vše

ChameliaChamelia Devi Ran (37 let) žije se svým manželem a synem ve vesnici Gujra, která leží v okrese Rautahat,  jednom z nejhůře postižených míst v zemi. Při povodni přišla podobně jako většina obyvatel této vesnice o všechno. Jejich dům s veškerým vybavením odnesla voda, která připravila o život i jejich dobytek. ,,Pracovala jsem zrovna na poli se svým mužem a synem. Už od rána hustě pršelo, hladina vody začala rychle stoupat a rozlévat se do obydlí. Manžel se synem okamžitě běželi k našemu domu a snažili se z něj odnést, co se dalo. Proud byl však moc silný a strhával jeden dům za druhým. Lidé křičeli, plakali a prosili o pomoc,“ vzpomíná Chamelia na den, kdy se jim změnil život. Po 14 dnech voda opadla a její rodina se mohla nastěhovat do dočasného přístřeší, které jim spolu se základními potravinami a hygienickými potřebami, zajistila nepálská pobočka Adry.

ADRA pomohla více než 1 550 rodinám

Rodina Chamelie se tak stala jednou z více než 1 550 rodin, kterým se dostalo pomoci od ADRA Nepál. Vedle potravin, hygienických potřeb a plachet na stavbu dočasných příbytků ADRA rozdala téměř 8 000 lidí také kuchyňské potřeby a lůžkoviny. Dále bylo vybaveno 6 polních nemocnic, které postupně navštívily 5 nejvíce postižených okresů. Pracovníci lidem zasaženým povodněmi poskytovali zejména psychosociální pomoc a zdarma distribuovali léky.

Práce Adry a dalších neziskových organizací na místě pokračuje i nyní, téměř dva měsíce po povodních, a pomoc se postupně dostává i do míst, kam se kvůli poničeným cestám a silnicím nebylo možné dostat.  ADRA ČR díky dárcům poslala do Nepálu 65 tis. Kč, které se podařilo vybrat ve veřejné sbírce.