Odpoledne 18. září se uskutečnil 5. ročník charitativního běhu zaměstnanců Nemocnice Na Homolce. Letos běželi pro Žanetku, holčičku trpící vzácnou vývojovou vadou mozku, kterou již dva roky podporuje naše nadace. Na její léčbu vybrali krásných 18 757 Kč. Více o této vydařené benefiční akci se dočtete zde.

V pražské oboře Hvězda byl přítomen vedle velkých i malých běžců a jejich rodinných příslušníků, organizátorů, herce Jana Antonína Duchoslava, jenž akci moderoval, i Marek Škrla, předseda správní rady nadace. Toho běh pro radost přiměl k zamyšlení:

„Dnes potkáváte běžce skoro všude. V parku, na ulici, samotné, s přáteli  nebo s dětmi v kočárku. Jeden známý mi vysvětlil, že neběhá na čas, ale pro radost. Tak o tom jsem přemýšlel, když jsem běžel do krásného parku u letohrádku Hvězda. Stála tam nafukovací startovní brána a u ní se rozcvičovala početná skupina běžců – mužů, žen i dětí. Stihl jsem to – nápis hlásil do světa, že tady se běží pro Žanetku, a nebyl to běh ledajaký. Kolem mě se rozcvičovali lékaři zvučných jmen z neurologie i další odborníci z jejich týmů. Jan Antonín Duchoslav, tentokráte bez lyží, upozornil, že čas startu se blíží. Takže rychle pozdravit peloton, poděkovat za Nadaci ADRA za podporu nemocné Žanetky a pak už běžci mizí ve starobylé aleji.

Mám tak čas přemýšlet nad touto akcí. Už popáté se parta nadšenců sešla, aby běželi pro radost, ale nejen pro tu svoji. Dnes běží pro radost těžce nemocné holčičky, malé Žanetky, která to odmítla vzdát a přes nepřízeň osudu a bez možnosti se pohybovat, bojuje tvrdým cvičením o své místo na slunci. Problém je, že účinná neurorehabilitace stojí moc peněz. Zdravotní pojišťovny ji nehradí a její rodiče na to již nestačí. Není to skvělé, když se jedno oddělení v jedné nemocnici rozhodne běžet pro Žanetku? První běžec protíná cílovou pásku; vyhrál už popáté. Je vidět, že to umí a že ho to baví. Pak jej následují další. Nikdo neodchází, čekají na posledního, který vlastně také vyhrál, protože doběhnul do cíle. Vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií mělo ještě jednu kapitolu. Malá Žanetka dostane od běžců – zaměstnanců Nemocnice Na Homolce – prostřednictvím naší nadace příspěvek na další léčbu. Možná je to sen, ale třeba ji potkáme za pár let na startu nějakého dalšího běhu pro radost…“

Děkujeme všem, kteří se na tomto charitativním běhu podíleli. Zvláště pak Aleně Pavlatové, která oslovila naši nadaci a celou benefiční akci pro malou Žanetku zorganizovala.