Káva – škola – cesta k demokratizaci! To všechno spolu souvisí. Potvrzuje to náš projekt v Myanmaru a naše koordinátorka Lenka Pažická. 

Lenka si o svých zkušenostech z Myanmaru povídala s redaktorkou STUDENTPOINT:

STUDENTPOINT – rozhovor o Myanmaru s Lenkou Pažickou


V Myanmaru (nebo Barmě chcete-li) vyrostla pod záštitou ADRY ČR první komunitní kavárna. Přečtěte si rozhovor s Lenkou Pažickou, která v oblasti byla na monitorovací cestě.

Když se řekne Barma, většině lidí se toho moc nevybaví. Mohla byste nám nejprve stručně popsat, jaká situace tam v současné době panuje?

Barma ušla za posledních pět let obrovský kus cesty. Loni v listopadu se konaly první skutečně svobodné parlamentní volby za 25 let. V nich suverénně zvítězila Národní liga pro demokracii vedená disidentkou Aun Schan Su Ťij. Po letech vlády vojenských generálů je to velký posun směrem k demokratizaci Barmy, nebo přesněji řečeno Myanmaru. Barmu přejmenovala na Myanmar právě vojenská junta v roce 1989.

Myanmar pokračuje v cestě k demokratizaci volbou prezidenta, kterým byl minulý týden zvolen člen vítězné parlamentní strany NLD, Tchin Ťjo, blízký kolega Su Ťij. Samotná Su Ťij se prezidentkou stát nemůže, protože podle platné myanmarské ústavy nemůže být prezidentem nikdo, jehož rodinní příslušníci nemají myanmarské občanství. To platí i o Su Ťij, jelikož její synové mají britské občanství. Předpokládá se ale, že to bude ve skutečnosti ona, kdo bude prostřednictvím svého zástupce zemi vládnout. Ústava ale také stále zaručuje čtvrtinu křesel armádě, což jí umožňuje udržovat svůj vliv na důležitých rozhodnutích. Armáda má také zaručen vliv na některých klíčových ministerstvech a je jasné, že demokratické reformy nebudou probíhat jednoduše. Myanmar je na začátku dlouhé cesty, která bude zřejmě pomalejší a složitější, než si většina obyvatel představuje.

V barmském Karenském státě vyrostla před časem komunitní kavárna. Co bylo impulsem k realizaci tohoto projektu? 

Komunitní kavárna Veranda.
Komunitní kavárna Veranda.

Naše komunitní kavárna Veranda loni v říjnu oslavila své první výročí od svého otevření. Hlavním impulsem byla touha místních, hlavně mladých lidí po příjemném místě, které by sloužilo zároveň jako místo setkávání, konání různých veřejných akcí, ale také jako vzor toho, jak může kavárna fungovat jako sociální podnik. Taková kavárna, která dává pracovní příležitosti mladým lidem za férovou mzdu a poskytuje vhodné pracovní podmínky. Myšlenka na založení Verandy vzešla jako společný nápad místní komunity a pracovníků Adry, ve snaze podpořit originálním způsobem rozvoj místní občanské společnosti.

Je to váš první místní experiment se sociálním podnikáním. Co si od otevření kavárny slibujete? Předpokládám, že to není jen o tom, aby měli místní kam zajít na kávu…

Míst, kam můžou lidé v Hpa-an, což je název města, ve kterém se Veranda nachází, jít na kávu, je již docela dost. Naše kavárna si slibuje víc, chceme dát příležitost mladým lidem, kteří ve Verandě pracují či zde získají stáž. Chtěli jsme vytvořit komunitní centrum, kam budou moci přicházet lidé všech generací, sdílet zkušenosti a dále se rozvíjet.

Vím, že jste v oblasti byla na monitorovací cestě. Daří se cíle naplňovat tak, jak jste si je stanovili?

Karenský stát jsem měla možnost navštívit loni v říjnu. Setkala jsem se s mnoha místními organizacemi občanské společnosti, které spolupracují s naším projektem na podporu budování silné občanské společnosti. Kavárna Veranda je jen jednou z částí tohoto projektu. V Karenském státě podporujeme řadu iniciativ zabývajících se vzděláváním mladých lidí, ochranou lidských práv nebo podporou etnických menšin.

V oblasti působíme již od roku 2010 a za tu dobu se povedlo dosáhnout řady výsledků. U tohoto typu projektů může být někdy těžké přesně měřit dopad. Můžeme ale říci, že se nám daří naplňovat cíle, které jsme si stanovili. Povedlo se vytvořit platformu organizací a iniciativ občanské společnosti, v rámci níž mohou její zástupci sdílet své zkušenosti a rozvíjet své aktivity. Umožnili jsme vznik a podpořili jsme finančně a technicky existenci několika vzdělávacích center v Hpa-an, ale i v odlehlých karenských vesnicích. Každoročně organizujeme bohatý letní program, plný vzdělávacích, kulturních a zábavních aktivit. To vše jsme ale dokázali především díky aktivitě a iniciativě místních lidí. To oni jsou hlavními strůjci pozitivních změn ve společnosti.

Jaký má kavárna u místních obyvatel úspěch? 

Kavárna je oblíbená i díky milé obsluze.Kavárna je oblíbená i díky milé obsluze.Během prvního roku své existence si kavárna získala velkou popularitu, především mezi mladými lidmi, pracovníky občanských iniciativ nebo neziskových organizací. Chodí sem místní i cizinci a všichni si příjemné prostředí kavárny velmi pochvalují. Milá obsluha a bohatá nabídka nápojů a jídel z produktů místních farmářů, to všechno sem denně láká řadu návštěvníků. V kavárně se pravidelně konají veřejné přednášky, semináře, workshopy, literární večery, ale i večírky, soutěže ve zpěvu nebo tanci. Místní už vědí, že Veranda je neobvyklé místo, kde mohou potkat zajímavé lidi, něco nového se dozvědět nebo se prostě jen pobavit ve společnosti svých přátel.

 
Plánujete otevření podobných podniků i v jiných barmských regionech, případně v dalších zemích, kde ADRA pomáhá?
 
Idea sociálního podnikání je v řadě zemí velká novinka, stejně tak je tomu v Barmě. Verandu jsme mohli založit díky finanční podpoře českého Ministerstva zahraničních věcí, které v rámci Programu transformační spolupráce podporuje právě takové projekty, jako je ten náš v Barmě/Myanmaru. Do budoucna bychom určitě rádi zužitkovali zkušenosti z Karenského státu, a to jak v rámci země, tak v jiných zemích, ve kterých ADRA působí. V současné době však žádné podobné konkrétní plány nemáme.
 
Máte v Barmě ještě nějaké projekty, které podporují utváření nové barmské společnosti?
 

V současné době je to náš jediný projekt s tímto zaměřením. V Barmě/Myanmaru se ale také dlouhodobě angažujeme v oblasti humanitární pomoci. Tři roky jsme v Karenském státě podporovali prostřednictvím místních organizací zdravotnické kliniky v odlehlých oblastech blízko thajských hranic. Loni v létě postihly většinu území Barmy nejhorší povodně v moderní historii země. Skrze místní pobočku Adry jsme od začátku krize finančně podporovali humanitární pomoc lidem zasaženým povodní. Letos se zaměříme na podporu obnovy po povodních v oblasti Čjinského státu, což je jeden z nejchudších a nejhůře dostupných regionů v zemi. 

Chcete do našeho projektu v Myanmaru více nahlédnout? Můžete se podívat na náš krátký dokument: Děkujeme, že pomáháte s námi! Vážíme si toho!