V rámci veřejné sbírky na pomoc osamělým seniorům a lidem, kteří se kvůli šíření koronaviru a onemocnění COVID-19 ocitli v izolaci, vybrala humanitární organizace ADRA již přes 2 miliony korun. Další částkou ve výši téměř 1,5 milionu korun přispěla i společnost Amazon. ADRA je díky těmto prostředkům připravena se do pomoci potřebným zapojovat dlouhodobě. Zatím se jí podařilo distribuovat 43 000 roušek a uskutečnit přes 2 000 nákupů.

Na pomoc lidem, kteří nemají přirozenou síť sociálních kontaktů ze strany rodiny, sousedů či známých, vypsala organizace ADRA v návaznosti na vyhlášení krizového stavu dne 11. března veřejnou sbírku. Dárci od té doby přispěli částkou vyšší než dva miliony korun. Ve společnosti vnímáme velikou solidaritu a ochotu pomoci. Obracejí se na nás jak zájemci o dobrovolnictví, tak lidé ochotni přispět, ale i firmy, které přicházejí s kreativními iniciativami a zapojují se skrze materiální dary. Je to velice pozitivní signál, že česká společnost umí v době krize táhnout za jeden provaz, říká ředitel organizace ADRA Česká republika Radomír Špinka. 

Někteří firemní dárci se rovněž rozhodli podpořit činnost organizace ADRA finančním příspěvkem. Firma Amazon například na pomoc při mimořádných událostech věnovala dar ve výši 1 485 000 korun. „Jsme si plně vědomi negativního dopadu, který pandemie na společnost má. Jako zaměstnavatel a investor chceme v těchto složitých časech podpořit místní komunity z okolí našich logistických center,“ říká Blanka Fijołek, CEE PR & Community manažerka Amazonu. K tomu se vyjádřila i Karolína Emanuelová, vedoucí oddělení komunikace a fundraisingu organizace ADRA: Je skvělé pozorovat propojování soukromého a neziskového sektoru v této době. Moc si vážíme toho, že firmy zcela spontánně pomáhají a vnímají svou roli v pomoci těm nejvíce ohroženým. Máme radost ze vzájemné spolupráce.

V reakci na koronavirovou krizi se organizace ADRA rozhodla využít své proškolené dobrovolníky k pomoci druhým. Pod vedením koordinátorů a na základě poptávky od sociálních odborů i jednotlivců jsou dobrovolníci propojováni s potřebnými seniory a zajišťují jim bezkontaktně nákup potravin, léků a roznos ochranných pomůcek. Z 2 700 dobrovolníků, kteří běžně docházejí za osamělými a nemocnými do domovů pro seniory, hospiců, nemocnic a dětských domovů, se jich do pomoci zapojilo 577. Další dobrovolníci se přihlásili i z řad veřejnosti. Celkově se pod hlavičkou humanitární organizace ADRA zapojilo 1 131 lidí z celé republiky. Dosud se dobrovolníkům organizace ADRA podařilo distribuovat přes 43 000 roušek a 2 000 nákupů jak jednotlivcům, tak do sociálních a zdravotních zařízení, se kterými ADRA již dlouhodobě spolupracuje. V mnoha městech se dobrovolnická centra stala partnerem místních samospráv při distribuci roušek i nákupů, jako například v Českých Budějovicích, Klatovech, Frýdku-Místku, Turnově či v Karviné. 

Zpětná vazba od příjemců pomoci, tedy zejména od seniorů, je velmi pozitivní. Kontakt s koordinátory po telefonu jim kromě praktického zajištění jejich potřeb přináší také psychickou podporu: Moc Vám děkuji za zprostředkování pomoci při nákupech a hlavně vřelé díky dobrovolnici za její ochotný, bezprostřední a hlavně milý postoj při donášce nákupu. Věřte, to vše se dá poznat i přes telefon. K pomoci se vyjádřila i seniorka z Ostravy: „Děkuji, že v této nelehké době pomáháte potřebným. Jsem již v důchodu a mám i průkaz ZTP. Dnes jsem vaši službu nákupu domů využila a jsem nadmíru spokojená.“ 

Více informací o pomoci v době pandemie najdete na www.adra.cz/dobrovolnictvi.

 

Děkujeme iniciativě Amazon Pomáhá (#AmazonPomaha).