Hurikán Matthew, který na začátku října zasáhl Karibik, za sebou zanechal rozsáhlé škody. Mezi nejvíce postižené země patří Haiti, kde se 1,5 milionu lidí ocitlo závislých na humanitární pomoci. Podle posledních zpráv je mezi nimi 592 tis. dětí. 

Dochází potraviny a šíří se cholera

Na Haiti bylo zničeno nebo vážně poškozeno více než 200 tis. domů, z nichž muselo být evakuováno na 175 tis. obyvatel. Část z nich nyní žije v provizorních příbytcích, ostatní nalezli útočiště u svých blízkých. Kromě toho se v zemi objevilo na 510 nových případů cholery a hrozí, že se nemoc kvůli nedostatku nezávadné pitné vody bude rychle šířit. Na ostrově navíc začínají rychle docházet zásoby potravin. Situace je o to horší, že v mnoha zemědělských oblastech hurikán poničil úrodu. Poškozeno bylo na 90 % polí s obilím.

Ušetřeno nezůstalo ani pobřeží, kde hurikán poškodil rybářské lodě. Mnoho rodin tak přišlo o zdroj své obživy. Do řady horských oblastí stále není možné se dostat a to i přesto, že se dopravní spojení kolem pobřeží pomalu zlepšuje. Školy zůstávají zavřené, a 165 tis. dětí ve věku od 6 do 14 let tak muselo přestat chodit do školy.

,,Hurikán Matthew není pro zemi, jako je Haiti, pouze přírodní neštěstí, je to humanitární katastrofa“, říká o situaci na Haiti Hubert Topinka, vedoucí oddělení zahraničních projektů ADRA ČR, a dodává: ,,životy místních se po zemětřesení v roce 2010 začaly vracet k normálu a řádění tajfunu je opět srazilo na kolena.“

Emilien EsperanceMezi lidi, kterým hurikán Matthew vzal střechu nad hlavou, patří i Emilien Esperance (79 let). Emilien má 19 vnoučat, žije blízko pobřeží a už 60 let se živí se jako rybář. Jak sám říká, zažil časy dobré, i zlé, ale nic nebylo tak strašné jako hurikán Matthew. ,,Nikdy jsem neviděl nic podobného. Když hurikán dorazil, opravdu jsem se bál,“ říká a dodává, že ani zemětřesení v roce 2010 nepřineslo tolik zkázy. Během bouře přišel o dům a veškeré rybářské vybavení. Nyní bydlí v domě svých příbuzných a je odkázán na pomoc druhých.

Pomoc Adry obdrželo již 400 rodin

ADRA i nadále pokračuje v distribuci humanitární pomoci. Ve spolupráci s ostatními neziskovými organizacemi rozdali pracovníci Adry potřebným více než 1 200 balíčků s hygienickými potřebami a na 32 tis. tablet na čištění vody. Na dvou místech byly také uvedeny do provozu čističky vody. V nejbližších dnech chce ADRA zvýšit počet podpořených lidí na 91 tis. osob. Těm zajistí přístup k pitné vodě, předá balíčky s hygienickými potřebami obsahující mýdlo, kartáčky a pasty na zuby, mýdla na praní, atd. a poskytne základní potraviny a prostředky na opravu domů.

Do pomoci lidem na Haiti se můžete zapojit i Vy:

  • zasláním libovolného příspěvku na konto 66888866/0300, variabilní symbol 378
  • odesláním DMS ve tvaru DMS ADRA na tel č. 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč
  • darováním online zde: