Tajfun Haiyan za sebou nechal zpustošenou centrální část Filipín. Lidé, kteří přežili, bojují s horkem, nedostatkem pitné vody a jídla. ADRA International posílá do dvou z nejpostiženějších míst potravinové balíčky pro tři a půl tisíce rodin a na postižených místech se chystá zajišťovat přístup k pitné vodě či budovat provizorní přístřešky. Češi už na konto sbírky zaslali v prvních pěti dnech sbírky více než čtyři a půl milionu korun. Peníze může veřejnost i nadále posílat na účet 41594159/0300, v.s. 395. nebo využít dárcovské DMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena 30 Kč).

Současná situace a odhady

Ministerstvo sociálních věcí na Filipínách odhaduje, že Tajfun zasáhl 6.9 milionu obyvatel v  39 provinciích; téměř 600 tisíc lidí je bez domova. Vítr a sesuvy půdy zničily 41 tisíc domů.

3 500 rodin obdrží potravinovou pomoc, ADRA se chystá zajišťovat přístup k pitné vodě a přístřešky

ADRA se na místě zaměřuje na tři oblasti, ve kterých začala poskytovat základní pomoc. „Na Visajských ostrovech operují tři naše týmy, které mají na starosti pitnou vodu a zajištění hygienického zázemí, výstavbu přístřešků a potravinovou pomoc,“ vyjmenovává krizový koordinátor ADRA International Moises Mosico. Podle jeho slov sice výpadky elektřiny částečně ustaly, například místní letiště pomalu začínají fungovat, avšak řada cest zůstává nesjízdná, což komplikuje humanitární pomoc.

Pro zhruba tři a půl tisíce rodin poskytla ADRA potravinovou pomoc v hodnotě 55 tisíc dolarů. Dva a půl tisíce potravinových balíčků rozdá na ostrově Iloilo, přes tisícovku v Severním Cebu.

Filipínce nyní sužuje velké horko. Není, kam se ukrýt před sluncem, protože všechny stromy padly k zemi. „Úmorná vedra střídá déšť, což je druhý extrém. Lidé se před ním schovávají v přístřešcích z plachet a pokrývek, avšak ty okamžitě promoknou,” říká Musico a vysvětluje, že ADRA bude lidem rozdávat provazy a nepromokavé materiály, aby si alespoň v první fázi zajistili nejnutnější úkryt. Kromě toho je důležité, aby měli lidé alespoň základní soukromí a zachovali si důstojnost. Jsou prý velmi unavení a vystresovaní.

Napětí se stupňuje. Lidé rabují potravinové obchody, dobývají se do jídelních automatů.

Právě stres a všeobecné zoufalství má za následek agresivitu. „Lidé rabují potravinové obchody, dobývají se do jídelních automatů. Napětí se stupňuje a přibývá šarvátek o základní životní potřeby. Zašlo to tak daleko, že musela zakročit armáda. Dokonce začal platit zákaz nočního vycházení,“ popisuje Musico, kterému je teprve 27 let a s katastrofou se musí vyrovnávat i on. „V Adře působím už dva roky, ale něco takového zažívám poprvé.  Na ulicích stale leží mrtvá těla, která nikdo nestíhá pohřbívat, oběti už ani není možné identifikovat. Je mi do pláče, když vidím pozůstalé, kteří marně hledají své rodiny. Člověk se tomu nesmí poddávat, ale je to těžké. Fungujeme jako stroje. Přes den v terénu, v noci bezesný spánek a tak stále dokola,” říká.

Velkým problémem je podle něj také přístup k pitné vodě. Na Visajské ostrovy proto ADRA posílá vlastní čističku vody a kromě toho ve spolupráci s organizací Global Medic ADRA hledá vhodná místa pro umístění dalších čistících jednotek a bude rovněž pomáhat distribuovat čistící tablety do vody. „Od čtvrtku začínáme rozdávat hygienické balíčky a tam, kde bude potřeba, postavíme sprchy a latríny,“ upřesňuje koordinátor.

Češi umějí být solidární a všem dárcům patří veliké díky

Ode dneška je na Filipínách tým vyškolených humanitárních pracovníků Adry z celého světa. Zapojují se i Češi. ADRA ČR je se svými kolegy ve spojení a situaci na Filipínách podrobně sleduje. Vyhlásila veřejnou sbírku, na jejíž konto Češi poslali v prvních pěti dnech sbírky více než čtyři a půl milionu korun. Podle ředitele Michala Čančíka je to hodně. „Češi umějí být solidární a všem dárcům patří veliké díky,“ vzkazuje s ujištěním, že peníze rychle najdou své využití. Dodává, že ADRA je síťová organizace a díky tomu byl tým humanitárních pracovníků ihned na místě, zahájil monitoring a začal humanitární pomoc koordinovat. „Rád bych ještě zdůraznil, že ačkoliv se ADRA ČR v těchto dnech intenzivně věnuje Filipínám, nadále zajišťuje pomoc Čechům, kteří byli vyplaveni při červnových povodních. Je to rovněž jedna z našich priorit do konce roku,“ uzavírá Čančík.

Jak můžete podpořit oběti tajfunu Haiyan na Filipínách?

  • finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 41594159/0300, v.s. 395
  • zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč)
  • rychlou on-line platbou na: http://1url.cz/aEcd