Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v současné době na Ukrajině téměř 980 tisíc vnitřně vysídlených osob. Tito lidé se potýkají s celou řadou problémů: jsou bez domova, bez peněz, často i bez jídla. ADRA ČR ve spolupráci s ADRA Ukrajina zahájila v únoru projekt na podporu kolektivních center pro vnitřně vysídlené obyvatele Ukrajiny v zimním období.  

Přinášíme vám příběh Natalie žijící v kolektivním centru ve Vorzelu blízko Kyjeva. Natalie přišla do Vorzelu se svým manželem z Doněcku, kde zůstal jejich syn se ženou a 4letým dítětem.  

Letos květiny nejspíš nedostanu, ale hlavně že jsme spolu 

“V Doněcku jsme zůstali až do poslední chvíle. Žili jsme v okrajové části města, ty byly ostřelovány častěji než centrum. Po všem tom ostřelování byla všechna naše okna rozbitá. 

Můj muž je skladatel, člen Národního svazu skladatelů Ukrajiny, učil na Doněcké státní hudební akademii. Když se Doněcká státní hudební akademie začala stěhovat do Kyjeva, rozhodli jsme se odejít i my. To bylo v říjnu 2014. S sebou jsme vzali dva malé psy. 

V Doněcku jsem pracovala jako herečka. Poprvé jsem vystupovala v 18 letech, byla jsem součástí souborů jako Donbas a Ross. Účastnila jsem se řady hudebních soutěží, vystupovala na firemních akcích a oslavách. Než jsem odešla z Doněcku, měla jsem kapelu, se kterou jsme hráli hudbu 60. a 70. let. 

Teď nemůžu najít práci. Klidně bych pracovala i za 1200 hřiven a umývala podlahy. Můj muž teprve nedávno začal znovu pracovat v přestěhované Akademii, ale ještě nedostal zaplaceno. Dnes nemáme dost peněz, abychom vyžili. Žijeme z finanční pomoci od vlády a z humanitární pomoci poskytované nevládními organizacemi a dobrovolníky. Do hledání humanitární pomoci pro všechny obyvatele centra jsem aktivně zapojená. Je tu spousta lidí, kteří nemůžou najít práci, a taky hodně důchodců. Skoro všichni potřebují pomoc. Aby se dostalo na všechny stejně, brambory se počítají na kusy a čaj se rozděluje na jednotlivé sáčky. 

S manželem momentálně připravujeme dětský festival nazvaný „Hudební večery v chatě hraběnky Uvarovy.“ Už máme prostor i oznámení. Naším cílem je podpořit kreativitu dětí žijících ve Vorzelu. Zároveň chceme díky tomuto festivalu vybrat peníze, abychom mohli v podobných akcích pokračovat.

8. března obvykle dostávám od manžela spoustu květin. Dává mi květiny v květináči, aby mi dlouho vydržely. Letos nejspíš žádné nedostanu, protože manžel na ně nemá peníze, ale mně to nevadí, nejdůležitější je, že jsme spolu. 

Věříme, že se budeme moci vrátit domů.“ 

Do 7 kolektivních center v okolí Kyjeva a v Dnětropertovsku, ve kterých přežívají rodiny, jež musely v důsledku probíhajícího konfliktu opustit své domovy, dodává ADRA materiální pomoc ve formě nezbytných spotřebičů, zařízení pro vytápění či oprav budov, které jsou v nevyhovujícím stavu. ADRA díky prostředkům z dotace Ministerstva zahraničních věcí a z darů od lidí, jako jste vy, zpříjemňuje i životy dětem žijícím v těchto centrech, které prošly traumatizujícími událostmi, a organizuje pro ně volnočasové aktivity za spolupráce místních dobrovolníků.  

Česko pomáhá