Roku 2000 vyhlásila Organizace spojených národů 20. červen Světovým dnem uprchlíků jako výraz soudržnosti s Afrikou. Zároveň má tento den připomínat, že ne všechny státy na světě jsou klidným místem pro život a lidé jsou okolnostmi nuceni z nich utíkat. V současné době největší počet uprchlíků pochází ze Sýrie. Z 23 milionů obyvatel je dnes každý druhý uprchlík. Téměř 5 milionů Syřanů uteklo před válkou, pronásledováním a válkou způsobenou chudobou do zahraničí, dalších 7 milionů jich zůstává v Sýrii mimo své původní domovy.

Jedním z vnitřních uprchlíků v Sýrii je i 64letá Warda (arabsky květina). Z rodinné farmy ji boje vyhnaly před třemi lety. Její manžel a dva synové byli zabiti a další dva synové jsou nezvěstní. Warda zůstala se svými snachami a 18 vnuky a vnučkami, kterým je mezi 4 a 24 roky, přičemž v rodině není jediný dospělý muž, který by ji mohl finančně zajistit. Warda i s rodinou utekla do města Hardžila na předměstí Damašku, kde všichni museli žít v budově školy s dalšími stovkami uprchlíků. V místnosti o rozměrech 4×7 metrů, kde rodina žila, se tísnilo celkem 35 lidí. Všichni se ani nevešli na zem a při spaní se museli střídat. Rodina takto žila celé tři roky. Situace paní Wardy a dalších rodin se zlepšila až s příchodem Adry.

Syrská ADRA ve škole přistavěla nové pokoje a existující velké místnosti rozdělila příčkami na menší tak, aby každá rodina mohla mít svoje soukromí. Ve škole zároveň opravila rozvody vody a kanalizaci. Až se situace v Sýrii zlepší a uprchlíci se budou moci vrátit do svých domovů, příčky se snadno odstraní, nové místnosti poslouží jako učebny a budova bude opět sloužit původnímu vzdělávacímu účelu.

V červnu v Sýrii zahájí projekt i ADRA Česká republika. Díky prostředkům získaným od MZV ČR i soukromých dárců zajistí ADRA v Sýrii několika stům vnitřních uprchlíků důstojné bydlení.