Málokterá medaile má příběh tak působivý, jako medaile pro tři absolutní vítěze ADRA běhu, který se koná poslední červnovou neděli v pražské Stromovce. Jedná se o doslova „second-handové“ trofeje, které získal v letech 2005, 2007 a 2008 neznámý etiopský běžec ve slavném desetikilometrovém závodě Great Etiopian Run. Byl však nucen je prodat v bazaru, aby vyřešil svou tíživou finanční situaci.

Účastnické medaile se do bazaru v Addis Abebě dostaly vloni na podzim. Nikdo je podle slov jeho majitele nechtěl. Čekaly až na koordinátorku lékařských projektů ADRA Moniku Šikulovou, která hlavní město Etiopie navštívila během pravidelné monitorovací cesty v květnu. „V Etiopii ADRA podporuje dvě nemocnice a obě pravidelně navštěvuji. Kromě obvyklých povinností jsem měla nesnadný úkol. Sehnat medaile pro náš charitativní běh v pražské Stromovce, jehož výtěžek bude použit právě na naše etiopské projekty. Předměty pro vítěze měly být něčím zvláštním, typicky etiopským a přitom by měly mít běžeckou a zároveň lékařskou symboliku. Připomínalo mi to hledání jehly v kupce sena.,“ říká Monika Šikulová.

S kolegou prošla tržiště i obchůdky se suvenýry. „Pořád to nebylo ono. Nic mi nepřipadalo výjimečné,“ popisuje. Uspěli až v zapadlém bazaru mimo centrum města, „Když jsme majiteli krámku popsali, co chceme, zvedl obočí, usmál se a začal hrabat v přihrádkách plných veteše. Po chvíli přinesl tři plíšky na zeleno-žluto-červené národní trikolóře,“ popisuje.

ADRA běh se koná v neděli 29. června v pražské Stromovce, registrujte se na www.adrabeh.cz

Jejich původním majitelem prý byl amatérský běžec, který se ne svou vinou dostal do finanční tísně a postupně rozprodával, co měl. Za pár drobných vyměnil i předměty, které jsou fakticky bezcenné, avšak pro něj měly hodnotu možná nejhezčích sportovních vzpomínek. „Napadlo mě, že by bylo krásné, kdybychom těm medailím zase vrátili jejich lesk. A uděláme to jedině tak, že je pověsíme na krk dalším běžcům, jak jinak než vítězům ADRA běhu,“ říká Monika Šikulová, která ihned věděla, že drží v rukou přesně to, co hledá.

Všechny tři medaile jsou již konečně v Praze a čekají na své nové hrdé majitele. Organizátoři, je udělí třem absolutně nejrychlejším běžcům v distanci na 10 km, která odpovídá délce závodu, pro který byly původně vyrobeny.

ADRA běh se koná v neděli 29. června v pražské Stromovce. Startovné činí 250 korun a bude použito na vybavení nemocnice v etiopském městě Leku nebo na podporu dětí z bangladéšských slumů. Běžci si mohou vybrat, do kterého projektu humanitární organizace ADRA své startovné pošlou. Také mohou zvolit, jestli poběží 10 km nebo kratší trasu 3 Km.

Přihlaste se i Vy, pomůžete dobré věci!

Více informací a registrace na  www.adrabeh.cz.