Zatímco v České republice je epidemie COVID-19 na ústupu a život se pomalu začíná vracet do normálních kolejí, v jiných částech světa právě teď bojují o život miliony lidí. Jednou z nejhůře zasažených zemí je Indie. Celkový počet obětí již přesáhl 300 000 a denně jich přibývá dalších 3500. Místní zdravotnictví je zcela zahlcené a potýká se s nedostatkem pomůcek i vyčerpáním personálu.

Zoufalou situaci ilustrují i následující čísla. V zemi je nadále přes 12 milionů aktivních případů. Toto číslo zahrnuje pouze odhalené nakažené, reálně jich je mnohem více, protože testovací kapacity v zemi jsou omezené. V celosvětovém měřítku to znamená, že v současné chvíli každý pátý nakažený a každý dvanáctý zemřelý pochází z Indie. Již tak přetížený zdravotnický systém navíc musí řešit šířící se nákazu vzácné tzv. “černé plísně”, která napadá covidové pacienty.

Venkovské oblasti v ohrožení

Ačkoli na národní úrovni začíná celkový počet nakažených velmi pozvolna klesat, zdaleka ještě není “vyhráno”. Situace začíná být kritická na venkově, data ukazují, že pandemie se začíná rychleji šířit v jižních zemědělských oblastech. Přispívá k tomu řada faktorů – nedostatek informací, omezený přístup k čisté vodě, podvýživa, ale především velmi špatná zdravotní péče. Nemocnic je málo a jsou nedostatečně vybaveny. Vázne i očkovací program. Řeka Ganga, která protéká východními provinciemi, je tak plná mrtvých těl.

Co Indie potřebuje

Nadále trvá urgentní potřeba zdravotnických pomůcek jako jsou vybavená lůžka pro jednotky intenzivní péče, kyslík, léčiva, ochranné pomůcky a další nezbytné prostředky. Mezi oblastmi přetrvávají propastné rozdíly v testovacích a očkovacích kapacitách, ale i v informovanosti a dostupnosti poskytovatelů zdravotnické péče. Kvůli pokračujícímu lockdownu jsou místní lidé také drtivě zasaženi ekonomicky. Lidé z venkovských oblastí často migrují za prací do měst a z výdělku živí příbuzné na venkově, miliony lidí pracují na bázi denní mzdy a nemají stálé zaměstnání. Ztráta příjmu znamená, že celé rodiny nemají dostatek jídla či základních hygienických potřeb.

Jak pomáhá ADRA

Projektové týmy ADRA Indie na místě monitorují situaci a mapují aktuální potřeby místních komunit ve státech Uttar Pradesh, Assam a Tamilnád. Pomoc se zaměřuje zejména na nákup zdravotnického vybavení – oxygenátory, balíčky ochranných pomůcek, monitory pro kyslíkovou terapii a multiparametrové monitory či ventilátory. Další dodávky zdravotnických pomůcek se připravují, jako například zařízení na výrobu kyslíku a jiné.

Jak můžete pomoci vy

Lidé v Indii stále naléhavě potřebují naši i vaši pomoc. Ve sbírce na pomoc Indi jsme již vybrali téměř 200 000 Kč. Tyto prostředky putují na nákup zdravotnických pomůcek, které pomáhají zachraňovat životy. Pomozte i vy a přispějte prostřednictvím portálu Darujme na sbírku SOS Indie či na číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 221.