Přestože je konec listopadu, do auta, ve kterém sedím, se opírá silně sluníčko. Jsem totiž na monitorovací cestě v Etiopii a již několik hodin spolu s mými společníky ujíždíme směr Addis Abeba, do etiopského hlavního města. Konkrétně míříme do oblasti v okolí města Ziway, kde již šestým rokem probíhá projekt humanitární organizace ADRA na podporu inkluzivního vzdělání. Cílem projektu je zajistit rovný přístup ke vzdělání pro všechny děti bez ohledu na jejich původ, pohlaví, schopnosti či případná zdravotní omezení.

Naše cesta příjemně ubíhá. Podél cest míjíme vesnice a městečka plná stánků s vyhlášenou etiopskou kávou a co chvíli musíme zastavovat a dát přednost oslíkovi, který se bez zájmu prochází po prašné cestě. Pouštíme i stádo velbloudů.

Teď už se ale odpojujeme z hlavní silnice a pokračujeme po nezpevněné cestě plné výmolů do vesnice Jido, kde by v dohledné době měla vzniknout nová škola. Po pravé straně míjíme solné jezero, které ve vyprahlé krajině působí jako zázrak. Konečně jsme na místě. V areálu školy nás přivítá hlídač a pak tým stavařů, kteří pod prahnoucím sluncem vylévají z betonu základy nového školního komplexu. Od kolegy dostávám školení o kvalitě betonu, který mladí stavaři míchají lopatami na zemi. Míchačka dorazí snad ale již brzy. Na chvíli se zastavím a představuji si, jak by se osud těchto mladíků změnil, kdyby v dětství dostali možnost absolvovat alespoň základní školu.

Ačkoli stavba školy znamená pro místní mnoho, v rámci našeho projektu se jedná pouze o začátek. Naším cílem je přesvědčit celou zde žijící komunitu, že vzdělání není pouze pro vybrané jedince, ale pro všechny – pro chlapce, pro dívky i pro děti se zdravotním či jiným hendikepem. Toho chceme dosáhnout pomocí spolupráce s učiteli, rodiči i žáky. S učiteli budeme mluvit o tom, jak děti připravit na náročné výzvy dnešní doby, jako jsou schopnost prezentace, kreativita a další klíčové dovednosti. Absolventi školy by pak měli být schopni se uplatnit na pracovním trhu nebo se úspěšně dostat na univerzitu. V prvním roce pětiletého projektu zkrátka všechno jen začíná.

Lenka Kostelecká, koordinátorka zahraničního oddělení humanitární organizace ADRA

Za fotografie děkujeme Jiřímu Tyrolovi.

Díky podpoře České rozvojové agentury se ADRA Česká republika od roku 2019 znovu zapojila do podpory etiopského školství otevřeného pro všechny žáky bez rozdílu pohlaví, původu a schopností.