Témata, jako je dětská práce, třídění odpadů, chudoba nebo fair trade, zařazují do svých vzdělávacích aktivit všechny školy. Vždyť jsou také stále víc aktuální. Jak udělat takovou výuku pro žáky atraktivní a inspirovat je, aby o světových souvislostech skutečně přemýšleli, to na svých lekcích učí budoucí pedagogy lektorky Klára Vacková a Šárka Hauznerová.

Jeden ze seminářů pro studenty pedagogiky se uskutečnil nedávno v Hradci Králové. „Když se dětí zeptáte, zda mají rády banány, všechny řeknou, že ano. Když jim položíte otázku, odkud vlastně banány pocházejí a kdo je vypěstoval, zavládne ticho. Děti bývají překvapené, kolik kilometrů se jejich svačina nacestuje, než se dostane k nim domů. A ještě víc, když jim spočítáte, kolik přeprava exotického ovoce stojí peněz a kolik nafty se při tom spálí. Budoucím učitelům ukazujeme, na jakých příkladech mohou snadno svým žákům vysvětlit, že i oni svým každodenním jednáním ovlivňují životní prostředí a svět více, než si myslí, “ říká Šárka Hauznerová.

Globální rozvojové vzdělávání však není jen o životním prostředí. Zabývá se také příčinami válečných konfliktů nebo řešením otázek jako je chudoba, negramotnost atd. „Díky tomu, co se kluci a holky dozvědí, by se mohli chovat ke svému okolí ohleduplněji. Budou jednat s tím, že jsou součástí velkého celku a že jejich jednání může ovlivnit dění na opačném konci světa,“ vysvětluje lektorka a dodává, že každý z nás může denně učinit maličkost pro to, aby byl svět spravedlivější a udržitelnější.

Budoucí pedagogové se na seminářích Adry seznamují s různými herními technikami, dostávají také materiály, které mohou použít pro přípravu do svých hodin.

Přednášky a semináře pod jednotným názvem „Opravdový svět“ pořádá humanitární organizace ADRA nejen pro pedagogy, ale také přímo pro školy. Programy přizpůsobuje podle věku žáků. Jejich přehled najdete zde: https://www.adra.cz/vzdelavani/nabidka-pro-skoly.

Přednášky Opravdového světa slyšelo v letošním školním roce:

934 dětí v mateřských školách

2 132 žáků na základních školách

687 studentů na středních školách

125 budoucích a 40 aktivních pedagogů