Voda má klíčový význam pro lidské zdraví a nezastupitelnou roli v ekosystémech. Bez vody bychom nebyli schopni pěstovat potravu, ani vyrábět řadu produktů, na které jsme zvyklí v našem každodenním životě. Proto si 22. března připomínáme její důležitost Světovým dnem vody.

Přestože je voda pro život nepostradatelná, na mnoha místech je její nedostatek alarmující. Změna klimatu, rostoucí populace, znečištění, nedostatečná infrastruktura… to je jen část problémů spojených s vodou. Miliony lidí nemají přístup k nezávadné vodě a potýkají se s dlouhotrvajícím suchem.

💧🤒 Nedostatek čisté pitné vody vede k šíření nemocí a infekcí, které mohou být až smrtelné. Zemědělství v rozvojových zemích je závislé na dešťových srážkách.

🌾🚫 Pokud srážek není dostatek, nastává neúroda a dochází ke ztrátám plodin, což zvyšuje potravinovou nejistotu. V nejhorších případech dochází k hladomoru.

👧🏾 Nedostatek pitné vody má také sociální důsledky. Každý den chodí ženy a děti dlouhé vzdálenosti pro vodu, což jim brání v přístupu ke vzdělání a dalším životním šancím.

💥 Nedostupnost vody často vede ke konfliktům mezi komunitami a regiony.

Vzhledem k tomu, že voda je základní potřebou každého z nás, je důležitým prvkem ve všech našich projektech. Představujeme vám některé z nich.

BURKINA FASO

Burkina Faso čelí extrémnímu suchu, které má devastující dopady na místní obyvatele a zemědělství. V Burkině Faso jsme pomáhali zajistit pitnou vodu. Hloubili jsme studny, stavěli latríny a šířili osvětu o hygieně. Naše pomoc se dostala i k Taovi. Společně s komunitou jsme vytvořili užitkovou zahradu a vrt na pitnou vodu. Díky Adře má Tao a jeho rodina přístup k vodě i potravinám.

Pro mou rodinu to znamená dostupnost základního živobytí. Zároveň je to úleva, protože nemusíme každodenně chodit pro vodu mnoho kilometrů, což zabíralo i několik hodin.
– Tao, příjemce pomoci

V Burkině Faso se problematikou vody budeme zabývat i tento rok. V plánu je vybudovat další vrt a postavit latríny.

NIGER

Niger se potýká s akutní a složitou humanitární krizí. Pravidelně zažívá dlouhá období sucha, která zhoršují dostupnost vody a potravin. Postupná degradace půdy zvyšuje potravinovou nejistotu. Navíc v zemi dochází často k ozbrojeným konfliktům, kvůli kterým tisíce lidí musí opustit své domovy. Niger také hostí uprchlíky ze sousedních zemí, jako jsou Nigérie, Mali a Burkina Faso, což zvyšuje tlak na již tak omezené a špatně dostupné zdroje.

Pro zajištění dlouhodobých zdrojů obživy jsme vybudovali vrt se solárním čerpacím systémem a zavlažovací systém pro stávající komunitní užitkovou zahradu. To usnadní život vysídleným osobám.

Do Nigeru bude naše pomoc směřovat i tento rok. V plánu je vybudovat nový vrt na vodu a také latríny.

ETIOPIE

Také Etiopie se potýká se změnou klimatu, ať už to jsou extrémní sucha, nebo záplavy. V důsledku bezpečnostní situace a dlouhodobého sucha opustily své domovy statisíce lidí. Žijí teď v provizorních podmínkách v uprchlických táborech. Většina místní populace se živí pastevectvím a nedostatek vody a pastvy jejich situaci ještě více ztěžuje.

Proškolili jsme lokální lídry a odborníky v technikách konzervace krmiv, které můžou pastevci využívat v období sucha. To snižuje pravděpodobnost, že se pastevci budou muset znovu přesouvat za jinou pastvinou.

PŘIPRAVUJEME TENTO ROK

V plánu je také renovace vodního vrtu v Sýrii, který následně připojíme k vodovodní síti. Vybudujeme a nainstalujeme čističku vody, která bude schopna denně vyčistit až 70 000 litrů vody. Tato voda bude rozváděna do 10 komunitních distribučních míst. Lidé tak nebudou muset chodit pro pitnou vodu daleko. Projekt zajistí přístup k čisté pitné vodě pro přibližně 28 000 lidí.

Investice do udržitelných vodních projektů, zlepšení infrastruktury a adaptace na klimatické změny jsou klíčové k tomu, aby se v zemích, které jsou klimatickou změnou ohrožené nejvíce, mohly lépe připravit a reagovat na období sucha.

I v České republice čím dál častěji slýcháme, že je nutné s vodou zacházet opatrně a že je potřeba pomáhat přírodě navracet vodu do krajiny. Hladina podzemních vod se snížila, v řekách a potocích poklesla voda a půda často vysychá. Občas je naopak vody nadbytek, což může vést k povodním.

Problémy s vodou se tedy netýkají jenom afrických zemí. Pomáháme například na Ukrajině, kde jsou potíže s vodou způsobené probíhající válkou. Poskytujeme pomoc obyvatelům České republiky, kteří byli v loňském roce zasaženi povodněmi. Tyto události ovlivnily život například panu Šustkovi, jehož příběh si můžete přečíst v naší aktualitě.

Díky vám, individuálním a firemním dárcům, můžeme pomáhat tam, kde je to potřeba nejvíce. Děkujeme. 💖

Díky dárcům

Pomoc, kterou poskytujeme, by nebyla možná bez podpory našich dárců a partnerů. Projekty v Burkině Faso, Nigeru, Etiopii a připravovaný projekt v Sýrii jsou podpořeny jednak z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí a jednak od individuálních dárců. Každý příspěvek napomáhá k tomu, že se lidé jako Tao mohou znovu nadechnout a začít nový život.

Děkujeme, že vaše zapojení do pomoci má dopad na životy lidí doma i v zahraničí.