Křehká demokracie – začínající svoboda – i tak se dá nazvat stav, který je teď v Myanmaru. Více než 40 let tam vládli generálové, kteří nenechali tamní lidi volně dýchat. Jak je to teď?

Hlavou státu bude jen „figurka“

Před pár měsíci (v listopadu 2015) se v zemi konaly první svobodné volby. Konečně tak mohla zvítězit známá nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij. Tato žena, kterou hodně podporoval náš bývalý prezident Václav Havel, byla předtím dlouhé roky v domácím vězení.

Su Ťij se ale zatím ani přes svou výhru ve volbách prezidentkou nestane. Její synové a zesnulý manžel mají totiž britské občanství – a podle ústavy Myanmaru by prezidentova rodina neměla mít cizí občanství. Stát tedy povede méně vlivná osoba, která bude vykonávat jen ceremoniální funkci. Rozhodovat by měla Su Ťij.

Kávou k demokracii!

ADRA chce křehkou demokracii v Myanmaru pomáhat posilovat. Naši kolegové se rozhodli podpořit především mladé Kareny. Právě v odlehlých karenských oblastech totiž stále panuje největší neklid. Nevládní organizace jsou pořád pod kontrolou policie, prostor pro veřejné aktivity je omezený, mladí lidé raději odcházejí za prací do zahraničí. ADRA se proto snaží mladé lidi motivovat, vzdělávat a poskytnout jim tak pracovní uplatnění přímo v Myanmaru.

A k tomu všemu Adře pomáhá káva! Založili jsme první „demokratickou“ kavárnu v hlavním městě Karenského státu – v Hpa-an. Kavárna Veranda je úžasným místem, kde se setkávají mladí lidé na různých školeních, kulturních akcích… kde se lidé učí diskutovat, otevřeně projevovat svůj názor… kde se dále vzdělávají. ADRA věří, že mladí Barmánci mohou svoji zemi při pití dobré kávy posunout dál.

V kavárně Veranda nejde jen o kávu – jde o jednu z nejcennějších věcí na světě – o svobodu! 

Zajímá vás, jak vypadal Myanmar před svobodnými volbami – a jak se v něm žije teď? Osobní vzpomínky naší kolegyně Petry Lazákové si můžete poslechnout zde:

Pomozte s námi mladým Barmáncům získat silnější hlas v jejich státě! Podpořte náš program v Myanmaru! Jak?

  • přispěním na účet veřejné sbírky: 66888866/0300, v.s. 161
    (Chcete-li být informování o využití Vašeho daru, nechte nám svůj kontakt zde.)
  • darem online či platební kartou:


 

Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.

Logo Programu transformační spolupráce MZV ČR