Když se letos v květnu oficiálně otevírala nemocnice v etiopském městě Karat, byla to obrovská sláva. Zpívalo se, lidé tancovali, děkovali donorům i Bohu. Chudé obyvatele venkovského města ošetřovali dosud jen zdravotníci a paramedici. Pacientům s vážnou diagnózou nezbývalo než cestovat do velkých měst. Mnohdy však dříve svým nemocem podlehli. ADRA vybavila nemocnici řadou přístrojů. Kvalita lékařské péče v Karatu se díky tomu zásadně změnila.

oslavyNení se čemu divit, že místní při slavnostním otevírání nemocnice tolik oslavovali. Karat se nachází v jedné z nejchudších oblastí Etiopie – regionu Jižních národů, národností a lidu. Lékařů i zdravotnických nemocnic je tady zoufale málo. Až donedávna musela místním stačit jen zdejší „ošetřovna“. V Etiopii řádí malárie, obyvatelstvo je ohroženo infekčními nemocemi, podvýživou, HIV/AIDS a tuberkulózou. Největšímu nebezpečí jsou vystaveny především malé děti a těhotné ženy. Komplikované porody, které vyžadují chirurgický zákrok, tady často končily smrtí rodičky i miminka.

A kvůli tomu všemu Karátští usilovali o svou nemocnici řadu let! Teprve vloni přesvědčili vládu, aby poskytla aspoň část peněz, zbytek vybrali mezi sebou. Sehnali si stavební materiál a pustili se sami do stavby.
Jejich úsilí podpořil program organizace Save the Children pro rozvoj zdravotnictví v kraji, která spolu s fotbalovým klubem Fiorentina z Itálie darovala místním menší generátor, rentgen a přispěla na stavbu lůžkové části nemocnice.

Přístroje potřebují kvalifikovanou obsluhu

ADRA věnovala vybavení pro porodnici, dětské oddělení a přístroje na operační sál a laboratorní techniku. Kromě toho zakoupila silnější generátor.
„Poskytnout přístroje byl náš první úkol, nyní nás ale čekají další. Je potřeba místní personál dobře proškolit, protože velká část zdravotních sester je bez praxe, stejně tak jako ostatní zdravotní či techničtí zaměstnanci. Neumí s novým vybavením ještě zacházet,“ vysvětluje koordinátorka projektu Adry Monika Šikulová.budoucí personál a místní obyvatelé
První školení na téma prevence infekcí již zaměstnanci absolvovali. „Pro nás jsou základní hygienické návyky a udržování čistoty běžné. Tam stále narážíme na bariéry a kulturní zvyklosti. Musíme být trpěliví,“ říká.

Sestřičky praxi někde získat musí, a tak je čeká návštěva jiných nemocnic a konzultace se specialisty. Do Karatu vyrazí na podzim také dva turnusy kompletních lékařských týmů z Česka. Češi budou operovat závažné případy a zároveň zaučovat africké lékaře. Těch je vůbec v Etiopii nedostatek, nikomu se do odlehlých venkovských oblastí nechce. To by se teď mohlo v Karatu změnit, protože možnost pracovat ve slušně zařízené nemocnici je pro lékaře výzvou.