470 km pěšky, 160 km na kole a k tomu více než 26 000 korun pro nemocného Honzíka Vacka, který ve stavu vigilního kómatu už dva roky bojuje s následky těžkého úrazu. Takový je výsledek dvoutýdenního putování Martina Žaluda, který se rozhodl překonat Českou republiku od západu na východ. Gratulujeme k úžasnému výkonu!

V sobotu 18. června 2016 Martin v doprovodu svých kamarádů vyrazil pěšky na cestu z nejzápadnějšího bodu České republiky. O dva týdny později dorazil na vypůjčeném kole do nejvýchodnějšího cípu Čech nedaleko obce Bukovec. Kvůli úrazu kotníku, který se mu stal v Olomouci, když se v noci schovával před deštěm, dokončil svůj pochod na kole. Jednoduché to ale ani tak rozhodně nebylo: ,,Pořádně šlapat mohla jen pravá noha. Obtížné to bylo především ve stoupání (a toho v Beskydech není málo). Nakonec jsem ujel 115 km. Ale vzdát to? „Ani mě nenapadlo. Honzík mi byl motivací. On statečně vede skutečný boj a já bych vzdal takovou srandu,” říká Martin skromně.

Cestou se Martin setkal s mnoha ochotnými lidmi, kteří otevřeli nejen svá srdce, aby si poslechli Honzíkův příběh: ,,V jedné obci před Rakovníkem jsme si u pána nechali nabíjet powerbanku. Když jsme se pro ni ráno vraceli, dostali jsme od něho jahody ze zahrádky. V Olomouci jsem jen tak dostal ke snídani od prodavače v lahůdkářství bagetu. Desítky lidí nám rády natočily pitnou vodu, když jsme je požádali. Dvakrát jsem spal u cizích lidí doma. Vždy se o mě bezvadně postarali. Jednou mě dokonce vybavili jídlem na cestu,” vzpomíná Martin na své zážitky z cesty.

Martin a jeho kamarádi, kteří ho doprovázeli, však nepřispěli jen svým nevídaným sportovním výkonem. Rozhodli se, že Honzíka podpoří i finančním darem. ,,Dnes jsme poslali na Honzíkův účet symbolickou částku 3 koruny za každý kilometr, který každý z nás ušel (nebo ujel na kole),” píše Martin na svém FB profilu „Pěšky pro Honzíka”. Celkem tak od tří kamarádů, kteří dohromady urazili 900 km, Honzík dostal 2 700 Kč.

Martinovo putování sledovalo na FB více než 1 300 lidí, kteří během jeho pochodu odeslali 496 DMS. Na účtu veřejné sbírky se shromáždilo 12 172 Kč, takže konečný výsledek akce je krásných 26 308 Kč. ,,Martínku, vůbec nemůžu psát, protože nevidím přes slzy na display…  JSI NEJVĚTŠÍ BOREC A MÁME TĚ MOC RÁDI!!!” děkuje dojatě maminka nemocného Honzíka.

Martin se nevzdal, i když nemohl dál. Bojoval pro Honzíka a nakonec se do cíle i přes všechny překážky dokázal dopravit. Ani na konci své cesty však nezapomněl, proč se k tomuto činu rozhodl a všem vzkazuje: ,,Dohromady jsme urazili 900 km a na cestě jsme všichni tři v součtu strávili 24 dní. Myslím, že poslání i drobné částky na Honzíkovo konto nebude náročnější, než byla naše cesta.”