Je to blízko: Benefiční čtyřkoncert pro Ukrajinu
Je to blízko: Benefiční čtyřkoncert pro Ukrajinu
Na začátku byla pouhá myšlenka, postupně vyrostla v akci, která nemá obdoby nikde v Česku. Muzikanti z Frýdku-Místku a okolí už nechtěli nečinně přihlížet strádání uprchlíků na Ukrajině a rozhodli se aktivně zapojit do pomoci. Výsledkem je benefiční čtyřkoncert, na kterém vystoupí více než třicet skupin a hudebníků. Uskuteční se v sobotu 4. dubna hned na čtyřech místech v kraji. Výtěžek předají humanitární organizaci ADRA, která na Ukrajině dlouhodobě pomáhá.
Jeden den. Čtyři pódia. Desítky muzikantů.
Pomozte společně s námi uprchlíkům z východu Ukrajiny, kteří teď přežívají v provizorních komunitních centrech v okolí Kyjeva.
Kdy: 4. dubna 2015
Kde: Frýdek-Místek – Náměstí Svobody od 14 hodin
Frýdlant nad Ostravicí – ZUŠ od 15 hodin
Ostrava – Hudební bazar od 19.30 hodin
Raškovice – Hospůdka u bobra od 13 hodin
Více na: www.jetoblizko.cz
S myšlenkou benefice přišel jako první učitel a klavírista Ivo Saniter. Benefiční koncerty pořádá již několik let v sále Lidové školy umění. Ale nebyl sám, s kým události poslední doby silně otřásly. „Nemusel jsem ostatní kamarády muzikanty nijak zvlášť přemlouvat. Všichni jsme to cítili stejně. Koho jsem oslovil, řekl, že se přidá. Až to nakonec začalo vypadat, že se do frýdlantské lidušky všichni nevejdeme,“ popisuje obrovskou vlnu solidarity Ivo Saniter.
Do organizace se vložil také frýdecko-místecký zpěvák a kytarista David Stypka, který dějiště koncertu rozšířil o Frýdek-Místek. A protože byl zájem kapel o účast tak velký, že byla i dvě pódia málo, domluvil koncerty i v ostravském Hudebním bazaru a Hospůdce u bobra v Raškovicích. „Kapely budou hrát v jednodušších sestavách a vystoupení bude trvat maximálně půlhodinu, abychom nemuseli aparaturu složitě přemísťovat a divák zároveň viděl co nejvíc interpretů,“ vysvětluje David Stypka. Muzikanti si tak na vlastní kůži prožijí scénář z filmu Kulový blesk, kde si v jednu chvíli vyměňuje byty několik rodin.
Na náměstí v Místku začne program ve 14 hodin. Na pódiu se vystřídají hudebníci různých žánrů, například soubor Grunik, Tomáš Kočko, Café Industrial, Downbelow, zpěvák Mirai nebo David Stypka a jeho kapela Bandjeez.
O hodinu později začíná hrát početná sestava jednotlivců i skupin v sále Základní umělecké školy Frýdlant nad Ostravicí. Nebudou chybět osobnosti jako Hana Kopřivová, David Kopřiva, Petr Kahánek. Vystoupí i školní pěvecký sbor a studentská kapela Humbug.
Někteří z nich se objeví i na pódiích Hospůdky u bobra, kde se začíná už ve 13 hodin, a v Hudebním bazaru v Ostravě od 19.30 hodin.
Na všechna představení bude vstup zdarma, avšak každý bude mít příležitost přispět libovolnou částkou do zapečetěných pokladniček ADRA. „Vážím si toho, že se frýdecko-místečtí muzikanti rozhodli investovat svůj čas i energii do benefiční akce, která je v Česku jedinečná svým rozsahem. Nevím o tom, že by se v jiném městě dokázali muzikanti takto semknout. Ve Frýdku-Místku byli vždycky srdcaři. Jsme poctěni, že se rozhodli oslovit právě Adru jako partnera,“ říká ředitel humanitární organizace ADRA Michal Čančík. Vybrané finance budou použity na rozšíření programu v uprchlických centrech v Okolí Kyjeva.
V sedmi centrech, kam česká pomoc směřuje, žijí tři stovky dětí. ADRA se pokusila snížit jejich psychickou zátěž například tím, že pro ně pořádá výlety a odpolední programy. „Snažíme se usnadnit život uprchlíkům, kteří přebývají už více než rok v provizoriích. Použijí je na zaplacení nájmů, tepla, elektřiny a potřeb a také jídla,“ upřesňuje Čančík.
Důležitá je podle něj také psychosociální pomoc těm, kteří přišli o svůj domov a své blízké. „Hlavně na dětech se tyto zážitky podepisují velmi krutě. Některé přestaly mluvit, jiné mají noční můry, pomočují se. Už teď je jisté, že na Ukrajině roste generace, která si ponese trauma války do konce života,“ podotýká.
Od prosince 2013 zemřelo následkem bojů na Ukrajině téměř 6 000 lidí, 11 000 bylo zraněno, milion obyvatel uteklo ze svých domovů před bombami a střelbou, 700 000 Ukrajinců hledá útočiště v jiných státech. Milion lidí jsou psanci ve své vlastní zemi…
Benefiční čtyřkoncert pro Ukrajinu je krásnou ukázkou, jak může fungovat spolupráce mnoha subjektů, když mají společný ušlechtilý zájem. Řeč je nejen o umělcích, ale také firmách nebo institucích. Ruku k dílu přiložili zdarma zvukaři, grafici, ale například i poskytovatelé reklamních ploch a v neposlední řadě Národní dům, či Lidová škola umění.