Říká se, že všeho moc škodí. Platí to i o vodě. Někde je jí málo (v některých částech Afriky), jinde je jí naopak moc (například v Bangladéši). Ani jedna varianta není pochopitelně dobrá…

Voda všude, kam se podíváš…

Například Bangladéš pravidelně sužují záplavy. Tato asijská země se rozkládá v deltě řek Gangy a Brahmaputry. Bangladéš je hodně rovinatý, a proto když se tyto řeky vylejí ze svých břehů, rychle zaplaví rozsáhlé oblasti. Říká se, že kdyby se hladina v Bengálském zálivu zvedla jen o 10 metrů, 90 % země by se ocitlo pod vodou.

Voda poškozuje vodu!

V Bangladéši je i proto krizový nedostatek nezávadné pitné vody. Povrchové zdroje jsou totiž často znečištěné – voda obsahuje arzen a nadměrné množství železa.

Špinavý rybník

Nejinak je tomu i ve slumu Čalantika – chudinské čtvrti v hlavním městě Dháka. Slum Čalantika je vlastně jeden velký špinavý rybník. V přístřešcích z vlnitého plechu a bambusu tam žije okolo dvanácti tisíc obyvatel. Domečky stojí na bambusových nožkách uprostřed vody, která je silně kontaminovaná obsahem místních visutých latrín a splašků z okolních mnohopatrových budov. Většina rodin tam žije za méně než 24 Kč na den. Děti musí často pracovat, aby přispěly do rodinného rozpočtu. V Dháckých slumech tak chodí do školy jen každé páté dítě.

Voda, jídlo, vzdělání – šance pro Čalantiku

ADRA v Čalantice založila centrum pro vzdělání. Dochází sem 80 dětí od 5 do 12 let a 80 rodičů. Kromě vzdělání ADRA dětem dává teplé jídlo a pitnou vodu. Díky dárcům jsme mohli zakoupit čistící vodní filtr.  Filtr denně zajistí až 400 litrů pitné vody denně. 

Více informací o našem projektu v Čalantice, najdete zde: 

Pomoc v Čalantice

 

 

Děkujeme, že pomáháte s námi! Díky Vám mají děti ze slumu Čalantika lepší život!