Co se vám vybaví, když vidíte slovo „hospic?“  Asociací je obvykle umírání. Velký otazník a neznámá. Když jsem se zeptala své kamarádky, kadeřnice, co ji napadne, když se řekne hospic, překvapila mě svou odpovědí: „mentálně postižení lidé.“ Opravdu je ještě mnoho lidí, kteří netuší, jaké služby hospic poskytuje a pro koho je určen.

Frýdecko-místecký hospic je městským zařízením, které zajišťuje péči o klienty v závěrečné fázi života. Zmírňuje bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovává pacientovu důstojnost a poskytuje podporu jeho blízkým. Dále provozuje  pobytové odlehčovací služby a sociálně zdravotní služby. V hospici má člověk jistotu, že nebude trpět nesnesitelnou bolestí a nebude v době umírání sám. Již druhým rokem sem dochází dobrovolníci Dobrovolnického centra ADRA. Dobrovolníci se zapojují do kontaktu s pacienty různými způsoby. Někteří z nich zajištují rozvoz pacientů na bohoslužby, jiní tráví čas u lůžka nemocného. V oblibě jsou páteční dopoledne, které zpestřuje dobrovolnice Miluška  muzikoterapií. Jak vidí hospic dvě ženy, dobrovolnice, které dochází již druhým rokem za pacienty tohoto zařízení?

Dobrovolník v hospiciRenáta  říká: „Mám to štěstí, že jsem poznala hospic díky dobrovolnické činnosti a mám s ní spojené jiné asociace… konkrétní jména, tváře, příběhy, zážitky, city… Moje osobní zkušenost je taková, že lidé žijící v hospici jsou upřímní, nemají snahu se přetvařovat a hrát si na někoho, kým nejsou. Toto vnímám silně. A nemyslete si, že budete v hospici vidět jen slzy a smutek. Já si vyslechla historky o tom, jak se paní poprvé opila, nebo její první zkušenosti s láskou a vším, co k tomu patří. Najednou před očima nevidíte babičku, ale mladou holku s jiskřičkami v očích, jako by to, co vypráví, právě prožívala.“ Romana doplňuje: „ Dobrovolnictví ve frýdecko-místeckém hospici mě naučilo nezavírat oči před realitou života, ke které patří také smrt člověka. Odměnou za vaši práci je radost, kterou pocítíte, že jste nenechali nemocného samotného, ale pomohli mu zvládnout strach z neznámého kroku, který musíme jednou udělat všichni, já i ty.“
Není třeba se hospice obávat. Jsou tam lidé, které jste mohli donedávna potkat na poště, v autobuse, v divadle. Jsou to lidé jako my. Se svými starostmi i radostmi. Se svými životními příběhy, sny, se svou minulostí a také budoucností. Pokud se chcete stát součástí jejich života, zkuste dobrovolnictví. Budoucnost těchto lidí není moc dlouhá, ale i díky Vám může být příjemnější. A vy si smažete ze svého života jeden otazník, místo něj se Vám vybaví jména, tváře, příběhy – tak jako našim dobrovolníkům, když slyší slovo hospic. Bližší informace zájemcům o dobrovolnictví rádi poskytneme v kanceláři budovy ADRA na Radniční ulici a to každou středu od 14.00-18.00 hod.

Martina Hölblingová

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek

www.adrafrydekmistek.cz