Rádi bychom vám poskytli více informací o příbězích nominovaných do letošního finále Ceny. Rozhodnout můžete i vy, kdo ze tří mužů převezme hlavní cenu. Hlasování probíhá do 28.10.2018.

Z více jak devadesáti nominací vybral výbor Ceny Michala Velíška tři příběhy, které byly 21. října představeny TV Nova v pořadu Střepiny. Nyní vám je přiblížíme podrobněji.

Jiří Hájek, 37 let, Ostrava

V Ostravě cestovala 2. října 2017 kolem 15. hodiny zaplněným městským autobusem č. 48 mladá maminka s desetiměsíční dcerkou v kočárku. U křižovatky Horní a Plzeňské ulice k ní přistoupila neznámá žena přibližně stejného věku a zeptala se jí, jestli dítě je kluk. Než jí maminka stačila odpovědět, začala jí nadávat a pak na ni vytáhla dlouhé ostré nůžky, kterými zamířila na její krk, a čekala odpověď. „V první chvíli jsem začala křičet, ať mi někdo pomůže, že žena má v ruce nůžky. Chytla jsem ji za ruku s nůžkami, kterou jsem jí následně kroutila a táhla hlavně co nejdále od dcery v kočárku… Vypadala jako pod vlivem drog, měla modřiny, podlitiny,“ líčila kritickou událost maminka. Po pár sekundách přiběhl ze zadních sedadel k zápasícím ženám jako jediný z cestujících Jiří Hájek. Nebezpečnou útočnici povalil na podlahu autobusu a vzal jí nůžky. Poté ji už i s řidičem autobusu „hlídal“ až do příjezdu policie. Současně se opakovaně ujišťoval, že maminka i holčička jsou v pořádku a že nejsou zraněné. Svojí odvahou a pohotovostí tak obě zachránil. Přivolaná policejní hlídka ženu odvezla. Ukázalo se, že její stav si vyžaduje hospitalizaci na psychiatrii.

Josef Červenka, 47 let, Brno

Na cyklostezce kolem Svratky v Brně Komárově bylo v poklidný večer 4. června 2018 plno – cyklisté, bruslaři, běžci, lidé na procházce. Pak ale nečekaně došlo ke konfliktu mezi cyklistou a mladým párem asi kvůli jejich volně pobíhajícím psům. Hádka přerostla v jeho velmi tvrdé napadení. Blížící se další cyklista, Josef Červenka, proto volal na dvojici, ať toho nechá, a běžel mu na pomoc. Od muže schouleného na zemi tak odlákal jejich pozornost. Za to dostal ránu do obličeje. Zmlácený cyklista v ten okamžik na nic nečekal a z místa incidentu ujel, aniž by se staral, co bude dál s jeho zachráncem. Ten čelil sám dalším ranám mladíka s postavou boxera. Přesto se mu podařilo na několikrát zavolat tísňovou linku o pomoc. To vzbudilo vztek mladé ženy, která se zraněnému panu Červenkovi snažila mobil vytrhnout a odhodit z dosahu. Při přetahování o telefon se k ní přidal i její agresivní druh, který jej znovu začal bít do obličeje. „Bylo asi štěstí, že tam byli ještě nějací jejich známí; jeden z nich se jej snažil mírnit a také odháněl ty dva pitbuly, kteří pobíhali kolem,“ uvedl k tomu J. Červenka. Mladík i s dívkou poté odkráčeli. Hned na cestě je ale zadrželi policisté, které kromě pana Červenky zavolaly i dívky, jež celou bitku sledovaly. Jak se poté ukázalo, jednalo se o známou výtržnickou dvojici, která navíc byla pod vlivem alkoholu. Zachránce neznámého cyklisty musel být kvůli tržné ráně na čele a četným pohmožděninám v obličeji ošetřen v nemocnici. „Když jsem viděl, jak mlátí ležícího člověka, nemohl jsem se jen otočit a odjet,“ komentoval celou událost Josef Červenka. „Jsem hlavně rád, že jsem to přežil já i ten cyklista a že ty útočníky chytili. Je dobře, že takoví agresivní lidé čelí trestnímu stíhání.“

Daniel Vepřek, 53 let, Skrýšov

Nedaleko Bystřice u Benešova se kolem Splavského rybníku vracel 17. února 2018 před 21. hodinou domů autem Daniel Vepřek. Silnice byla zasněžená, mrzlo, a proto chtěl pokračovat jinou, bezpečnější cestou. V tu chvíli si ale všiml před sebou vyjetých kolejí od automobilu, které směřovaly k vodě. Okamžitě zastavil a šel se podívat, co se stalo. Ve vodě uviděl osobní auto převrácené na bok. Když otevřel jeho dveře, spatřil jen nohy zaklíněného řidiče. Vlezl proto do havarovaného vozu a vytáhl mu hlavu z vody. Nejprve si myslel, že muž ve středním věku je mrtvý, ale nechtěl to vzdát. „Poplácával jsem ho a najednou se nadechl. Přitom jsem pořád držel otevřené dveře, protože kdyby se auto potopilo, tak abych měl kudy uniknout,“ vylíčil kritickou situaci zachránce. V tu chvíli šly naštěstí kolem dvě dívky, které mu pomohly. Jedna držela dveře auta a druhá volala tísňovou linku. Než přijeli hasiči se záchrankou, držel pan Vepřek, sám po pás v ledové vodě, hlavu řidiče nad hladinou. Neměl totiž dostatek sil, aby jeho bezvládné tělo dostal sám do bezpečí. Poté, co přijely po dlouhých minutách záchranné složky a ujaly se zraněného řidiče, pan Vepřek vylezl na břeh, nasedl do auta a odjel domů. Silně podchlazený muž s mnohačetnými pohmožděninami byl ve vážném stavu přetransportován do nemocnice. Daniel Vepřek ke svému činu poznamenal: „Není to pro mě otázka toho, že je to moje riziko a že se mi něco může stát… Horší by bylo, že se něco stalo a pak bych se dočetl v novinách, že člověk umřel – a já bych tam nevlezl.“

Děkujeme, že se zapojíte do hlasování zde. Podpoříte tak ty, kteří nebyli lhostejní ke svému okolí. Díky svému statečnému chování si zaslouží naši úctu a poděkování.