Olympijský medailista a několikanásobný mistr světa ve vodním slalomu podpoří charitativní cestou do Bangladéše děti ze slumu Čalantika. Hlavním programem cesty, která se uskuteční v termínu 17. -26. 10. 2022, bude sjezd řeky Gangy. Vavřinec „Vávra“ Hradilek se také osobně setká s dětmi ze slumu a seznámí se s těžkými životními podmínkami, kterým čelí.

Cílem Expedice Ganga je ujet 121 km pro 121 dětí a vybrat 300 tisíc Kč na vzdělání stravu, lékařskou péči a podporu aktivit vzdělávacího centra, jehož provoz stojí ročně 1,2 milionu Kč. Lidé přispívají v online sbírce humanitární organizace ADRA.

Do Bangladéše jedu, protože můžu. Jedna věc je touha poznat a druhá je touha pomoct. Ačkoliv spousta lidí u nás žije v permanentní touze si na něco stěžovat, i přesto je stále hodně lidí, kteří rádi pomohou tam, kde je třeba. Doufám, že společně vybereme prostředky na to, aby se v Čalantice mohly základně vzdělávat další děti. Vzdělání je to nejcennější, co můžeme mít a jiným dát. Uvidím, kolik mi Ganga dovolí kilometrů a věřím, že můj zážitek pomůže lidem k přesvědčení, že právě takový dar jim dává smysl.
– Vavřinec „Vávra“ Hradilek

V první den expedice, 17. 10. 2022 Vavřinec Hradilek se svým týmem navštíví vzdělávací centrum Čalantika v bangladéšské Dháce a také slum, ve kterém děti se svými rodinami žijí. Další den se přesune na vodu nedaleko soutoku řek Ganga a Brahmaputra, odkud zahájí charitativní plavbu. „I když v Bangladéši jsou řeky poměrně rovné a klidné, myslím, že nás čeká velké dobrodružství,“ shrnul před odletem Vavřinec Hradilek svá očekávání.

Po cestě se bude setkávat místními lidmi, seznamovat se s bengálskou gastronomií a navštíví také textilní továrnu a cihelnu, kde lidé pracují za velmi nízkou odměnu, která sotva pokryje náklady na stravu, bydlení a nejzákladnější léky.

V Bangladéši stále žije v extrémní chudobě 22 milionů lidí. Ve slumech v zemi žijí asi 2 miliony dětí. Slum Čalantika v hlavním městě Dháce je domovem zhruba 10 000 lidí, včetně dívek a chlapců, kteří si často nemohou dovolit chodit do školy.

Prostřednictvím vzdělávacího centra Čalantika humanitární organizace ADRA pomáhá 121 dětem úspěšně dokončit vzdělání́ a získat šanci na lepší́ život. Díky dárcům a podporovatelům může ADRA zajistit pro děti v Čalantice vyučování, školní pomůcky, jedno teplé jídlo denně jako prevenci podvýživy a základní zdravotní péči. Organizace usiluje o zapojení dětí z rodin žijících v chudobě do vzdělávacího procesu a zvýšení celkové gramotnosti obyvatelstva.

Podpořte i vy vzdělání dětí v Bangladéši

Všechny děti by měly mít stejnou startovací čáru. I ty nejchudší děti na světě si zaslouží základní vzdělání. Přijměte Vávrovu výzvu a podpořte je spolu s ním i vy.