Do celosvětové kampaně Everychild.Everywhere.Inschool pod hlavičkou celosvětové organizace ADRA a Církve adventistů sedmého dne se zapojil 1 milion lidí po celém světě. Všichni tito lidé se postavili za ty, kteří ještě neumí psát. Za děti bez přístupu ke vzdělání.   

Kampaň byla zahájena v roce 2019 na podporu 262 milionů dětí, které nechodí na světě do školy. Postupně se do ní zapojily téměř všechny pobočky mezinárodní sítě humanitární organizace ADRA, které působí ve 130 zemích světa. V Česku jsme kampaň spustili v červnu tohoto roku i v souvislosti s vlivem pandemie na vzdělávání ve světě.  

Celkově se k tomuto dni podařilo vysbírat  neuvěřitelných 1 173 000 podpisů. Do kampaně se nejintenzivněji zapojili lidé právě ze zemí, kde je vzdělání spíše výsadou než samozřejmostí – například v Pobřeží slonoviny se pod petici podepsalo 566 000 lidí. Svým dílem ale přispěla téměř každá země na světě, včetně Spojených států s téměř 60 000 podpisy či například Papuy-Nové Guiney, kde se připojilo 271 lidí.  

Úspěch petice jasně ukazuje, že lidem i v době pandemie, kdy jim samotným není lehko, leží na srdci osudy dětí, které v životě neměly takové štěstí. Je úžasné vidět podporu tak velkého počtu lidí napříč hranicemi. Zároveň si ale v rámci naší mezinárodní sítě uvědomujeme velkou odpovědnost, která z toho vyplývá. Věříme, že se nám jakožto celosvětové organizaci podaří tuto příležitost obrátit v reálnou změnu ve světě.“ říká vedoucí oddělení komunikace a fundraisingu ADRA ČR, Karolina Emanuelová. 

Co bude s peticí dál?

Petice se v tuto chvíli stává odrazovým můstkem pro další fázi kampaně, která se bude přelévat do lokálního kontextu jednotlivých zemí, kde ADRA působí. Mezinárodní podpora široké veřejnosti dává pobočkám oporu, díky které se mohou pustit do jednání s lokálními leadery, a to zejména v rozvojových zemích. Kromě toho vznikají partnerství s dalšími organizacemi zabývajícími se tématem vzdělávání dětí na globální úrovni.  

Kampaň ale pokračuje dál. Čím víc lidí se za petici postaví, tím větší budeme mít možnosti změnu v oblasti vzdělávání uskutečnit

Pokud jste se ještě nepodepsali, budeme rádi i za Vaši podporu na: www.adrapetice.cz  

Co dělá pro zlepšení situace v oblasti vzdělávání dětí ve světě v tuto chvíli ADRA Česko?  

V rámci ADRA Česká republika se oblasti vzdělávání věnujeme již od našeho vzniku v roce 1992. Vzdělání chápeme jako něco, co dává lidem možnost postarat se sama o sebe, dostat šanci na lepší život a vzít jej do vlastních rukou.
Právě za tímto účelem jsme již krátce po našem vzniku založili projekt BanglaKids zaměřený na adresnou podporu bangladéšských dětí. V roce 2013 vzniklo v Bangladéši vzdělávací centrum Čalantika pro ty nejchudší z dháckého stejnojmenného slumu. V rámci obou projektů jsme díky našim dárcům umožnili vystudovat základní školu již tisícům dětí a do vzdělávání jsme zapojili i jejich rodiče.

Téma vzdělání se objevuje nejen v našich dlouhodobých, ale i humanitárních projektech v SýriiNigeruMyanmaru a Libanonu