Ačkoliv ani letos epidemická situace hromadným akcím příliš nenahrávala, naši dobrovolníci v první polovině roku 2021 rozhodně nezaháleli. A to ani v době, kdy byly domovy zcela zavřené.

Na jaře jsme měli možnost zorganizovat hned čtyři sladké Dobrodny – dobrovolníci dobrotami z vlastní kuchyně udělali velkou radosti seniorům i zaměstnancům domova na Vychodilově a Mikuláškově náměstí. Do pečení se s nadšením pustily firemní týmy IBM, AT&T a Oracle Netsuite i skupinka žen z křesťanského sboru CASD Olomoucká. Máme radost, že se mohli zapojit také dobrovolníci, které kvůli jazykové bariéře nemůžeme příliš propojovat se seniory při jiných Dobrodnech. Připravili netradiční slané či sladké dobroty ze svých rodných zemí.

V dubnu jsme pomohli s jarním úklidem na dvorku tuřanského domova Pomocné ruce, aby si tamější senioři mohli na zahrádce užívat hřejivého sluníčka a čerstvého vzduchu. Naši dobrovolníci se kromě kuchařského náčiní nebojí do ruky vzít ani kbelíky, lopaty a smetáky, a tak bylo brzy hotovo. Zároveň jsme klienty potěšili milými přáníčky od zaměstnanců firmy Kentigen. Betonový dvorek navíc společnost Greenvia zaplnila veselými truhlíky s pestrobarevnými květy a bylinkami. Klienti se tak mohou zapojit do péče o rostlinky či přivonět k čerstvě zasázeným bylinkám.

V květnu dobrovolníci z firmy Kentigen doprovodili seniory domova na Mikuláškově náměstí na dlouho očekávaný výlet do Znojma. Navzdory horku si společně užili výlet vláčkem po městě i následné zchlazení ve sklepení Louckého kláštera. „Příště jedem zase! A hlavně s dobrovolníky ADRA v zádech,” pochvalovali si klienti. Do domova na Mikuláškově náměstí jsme před prázdninami vrátili ještě jednou – tentokrát v doprovodu zaměstnanců firmy NXP. Ti předali notebook jednomu z klientů, aby mohl chodit do internetové školy, a zúčastnili se špekáčkové párty se seniory na zahradě.

A co přinese druhá polovina roku 2021? To zatím nevíme, ale moc se na to těšíme. Jsme vděční za všechny partnery a dobrovolníky, kteří spolu s námi přinášejí radost a zájem tam, kde je třeba. Děkujeme!

– Kristýna Ester Urbanová