Co má čtvrtek 14. března a sobota 19. března společné? Naši andělskou radost. Proč? Miri konečně dobře vidí a Matýskovi dál pomáhá osobní asistentka. A proč je radost andělská? Protože o obě radosti se zasloužili andělé – naši dárci!

Mladá maminka Miri potřebovala sehnat peníze na laserovou operaci očí. Při těžké sluchové vadě bylo pro ni obtížné nosit se sluchadly i brýle (čočky jí trvale vyvolávají záněty) a jako samoživitelka a začínající VŠ studentka nedokázala tak vysokou částku našetřit. Obrátila se na nás proto o pomoc. Když se s jejím životním příběhem seznámil MUDr. Pavel Stodůlka, primář oční kliniky, kde se léčila, rozhodl se Miri pomoci. Chybějící částku tak Gemini – oční klinika, s.r.o., Zlín, mladé ženě věnovala. Ve čtvrtek 14. března pak proběhla úspěšně laserová operace a dnes nám Miri napsala: „Bylo to komplikované, náročné, ale zvládla jsem to. Jsem za to ráda … užívám si toho, že nemusím nosit brýle a hlavně si užívám, že můžu nosit naopak sluneční brýle. Je to fajn pocit. Oči se ještě docela unaví, ale je to už o mnoho lepší. Děkuji vám.“

V sobotu 17. března se v Praze na Smíchově uskutečnil desátý ročník křesťanské akce Anděl, jehož se zúčastnilo na tři sta mladých lidí. Název odráží názor, že každý z nás má několik andělů. Buď to mohou být andělé z nebes, nebo je to člověk nám nejbližší. Akce slouží k tomu, aby si každý z účastníků našel toho anděla, kterého zrovna potřebuje. Organizátoři se rozhodli, že součástí bohatého programu bude jako každoročně charitativní sbírka pro naši nadaci, konkrétně pro 7letého těžce handicapovaného Matýska. Jeho příběh přítomným poutavě přiblížila paní Mirka Žaludová, bývalá předsedkyně správní rady nadace. Je to vozíčkář s řadou zdravotních potíží, o něhož pečuje celodenně maminka samoživitelka, která sama opakovaně čelí onkologickému onemocnění. Je proto velice unavená, takže se bez placené služby osobní asistence pro syna neobejde. I ona se proto na nás obrátila o pomoc. Výsledek letošní sbírky předčil všechna očekávání – mladí lidé, většinou studenti, darovali malému klučinovi neuvěřitelných 32 147 Kč! Maminka Blanka nám napsala: „Psala mi paní Žaludová, že se pro Matýska vybralo 32 tisíc. To je úžasné…nepřestává mě ta solidarita dojímat. Opravdu jsem za to moc a moc vděčná…Ani nevím, zda mě víc těší ty finance, nebo fakt, že tolik lidí projevuje svoji solidaritu. A ještě název „Anděl 2018″ – to je krásný, to sedí…Mějte krásné dny a jestli máte možnost poděkovat studentům za sbírku, tak velmi velmi děkuji…“.

Těší nás, že díky porozumění a účinné pomoci lidí, jimž není lhostejný osud bližních, čekají nyní na Miri, Matýska a jejich nejbližší příjemné dny alespoň bez větších finančních starostí.