V polovině prosince se z monitorovací cesty po Bangladéši vrátila koordinátorka programu BangBaby Jarmila Szkutová, přivezla s sebou obrázky namalované dětmi ze slumových škol v Dháce. Děti je namalovaly jako poděkování žákům základní školy U Krčského lesa v Praze, kteří projekt slumových škol finančně podpořili. Projekt na podporu vzdělání chudých bangladéšských dětí nazvaný BangBaby ADRA realizuje již od roku 1999.

Děti a učitelé základní školy U Krčského lesa na jaře roku 2011 zorganizovali projektový den o Bangladéši, jehož součástí byla i přednáška o programu BangBaby a obecně o životě dětí v Bangladéši. Každá třída této školy si pak zakoupila kalendář BangBaby pro rok 2011, jehož výtěžek byl věnován na podporu slumových škol. Jelikož někteří přispěli větší částkou, než byla cena kalendáře, byl celkový výtěžek 5002 korun. Děti inspirovány přednáškou pak malovaly obrázky o životě v České republice, které se rozhodly zaslat přímo do Bangladéše. Obrázky společně s průvodním dopisem v angličtině byly na konci roku při monitorovací cestě do Bangladéše předány žákům ve slumových školách Bonani a Bonorupa v hlavním městě Dháka.

Obrázky z Bangladéše pro české dětiNejprve jsem dětem přečetla průvodní dopis – do bengálštiny překládal místní učitel – a pak jsem jim ukazovala obrázky. Chvíli jsme si povídali o tom, jak to v České republice vypadá a jak u nás vypadají školy. Bylo dost složité dětem, které nikdy nezažily zimu, vysvětlit, jak třeba vypadá sníh nebo co to vůbec je zima. Připodobňovala jsem jim to k pocitu, který zažívají, když strčí ruku do hodně studené vody,“ vzpomíná s úsměvem Jarmila Szkutová na zážitky ze slumové školy. „Chtěla jsem, aby na základě našeho povídání děti naopak namalovaly něco ze svého života, něco, co je pro Bangladéš typické. Přivezla jsem jim k tomu fixy, z čehož měly hroznou radost, nikdy je totiž neviděly. Některé se pak těmi fixami  pomalovaly po obličeji.“ Obrázky dětí ze slumových škol společně s pozdravy od učitelů byly v pondělí 23. ledna předány dětem a kantorům ZŠ U Krčského lesa. „Účastnili jsme se mnoha projektů, ale nikdy jsme nezískali takovou zpětnou vazbu. Je to velmi důležité hlavně pro děti, protože vidí, že jich pomoc skutečně doputovala na místo. Je to mnohem osobnější, když mohly na fotkách vidět, jak si bangladéšské děti prohlížely jejich obrázky a jak si společně četly jejich dopis,“ uvedla zástupkyně ředitelky Ivana Nechvátalová, která akci na podporu projektu v Bangladéši organizovala.

ADRA v současnosti podporuje osm slumových škol v Dháce. Bonorupa je zděná škola o třech místnostech. V jednom pokoji bydlí čtyři učitelé, někteří i z jiných škol. V dalších dvou místnostech jsou třídy plus další třída je na zastřešeném dvorečku před budovou. Bonani je budka z vlnitého plechu o dvou místnostech. Každou z těchto škol navštěvuje až 70 dětí ve věku od sedmi do dvanácti let. ADRA financuje provoz školy (nájemné, plat učitele, případně vodu a elektřinu…) a školní pomůcky pro děti. Sedm z podporovaných škol sídlí alespoň v improvizované budce, ADRA ale také podporuje tzv. školu na ulici, kam chodí i bezprizorní děti. Učitelky zde učí na ulici na roztažených rohožích.

 

Článek ZŠ U krčského lesa o této události si můžete přečíst zde.