26. prosince 2004 postihla země jihovýchodní Asie vlna tsunami. ADRA tehdy otevřela veřejnou sbírku na pomoc obětem této katastrofy a zahájila humanitární pomoc.

Na konto pomoci obětem tsunami přišlo více než 120 milionů korun, z toho téměř 50 milionů pouze prostřednictvím dárcovské sms DMS ASIE. ADRA vypravila dvě letecké zásilky především se zdravotnickým materiálem, ve spolupráci s místními organizacemi distribuovala také okamžitou materiální pomoc. Následně iniciovala rozsáhlé rozvojové projekty zaměřené na výstavbu škol, domů, obnovení zdrojů obživy atd.
Pak odstartoval největší rozvojový projekt v historii ADRA ČR – ADRA pro Sumatru. Během několika let ADRA na Sumatře opravila či postavila 52 škol.

Kam směřovala česká pomoc:

Indonésie
nová knihovna v AcehVe městě Meulaboh na západním pobřeží Acehu na Sumatře si vlna tsunami vyžádala 20 tisíc obětí. Srovnala se zemí přes 95 škol. Česká ADRA pomohla 52 škol obnovit a dodat do nich vybavení. Zajistila také zvýšení kvalifikace pro učitele.
Na Jávě pomohla obětem katastrofy vybudovat si znovu vlastní živobytí a dlouhodobě zlepšit kvalitu života prostřednictvím řady výukových programů a praktických tréninků. Vzniklo také družstvo, které ženám poskytuje drobné úvěry, podporuje spoření i pojištění.
Na Indonésii směřovala největší suma vybraná v české sbírce, a to téměř 55 milionů korun.

Srí Lanka
32 milionů korun bylo použito na projekty na Srí Lance. Pomohli jsme dvanácti azylovým táborům, podpořili výstavbu výrobny lodí, kde vzniklo na sto různých lodí, jež nesou česká jména. Většinou jsou to jména českých měst, jejichž radnice na projekt přispěly. Jedna se jmenje i Olga Havlová. Jména lodí jsou důkazem, že darování může přinést radost nejen obdarovaným, ale také dárcům.

Srí LankaČeská vesnice na Srí Lance byla stavebním projektem, jehož účelem bylo obnovit část města Tangalle na jihovýchodním pobřeží Srí Lanky. Nejdříve bylo vybráno 15 rodin z městské části Medilla, jejichž domy byly po tsunami zcela zničené, nevhodné k opravě. Později se projekt rozšířil o dalších 5 domů pro rodiny z městské části Medaketiya. Součástí projektu byla i výstavba mateřské školy a dětského hřiště.
Projekty obnovy obživy poskytly pomoc lidem, kteří přišli o potřebné pracovní nástroje. ADRA jim věnovala rybářské sítě, mrazáky pro prodavače ryb, vybavení dílen pro automechaniky.
Na Srí Lance ADRA financovala výstavbu tzv. výstražných věží, ze kterých je možné vlnu tsunami pozorovat s předstihem a které pomohou předejít další podobné katastrofě

Thajsko
Mateřská škola pro 167 dětí v Kamale byla zničena přívalovou vlnou pouhé dva dny po svém otevření. Nová budova nese jméno Jana Ámose Komenského a stojí na vyvýšeném místě v bezpečné vzdálenosti od moře.
thajský rybářPřístřeší zajistil obyvatelům Phang-nga, Ranongu a Phuketu další projekt obnovy, který zahrnoval i podporu zaměstnanosti. I v Thajsku pomohla ADRA postavit rybářům nové lodě. Celkem jsme do této země poslali více než 22 milionů korun.

Indie
Indické souostroví Andaman a Nikobar bylo kvůli blízkosti epicentra zemětřesení a následné tsunami zasaženo velmi silně. ADRA se zasadila o vybudování vodních zdrojů a zajišťění lékařské péče pro lidi žijící v provizorních táborech. V provincii Nellore vybudovala patnáct nových školních tříd v pěti postižených školách. Byl to první projekt v rámci tzv. eDonation, kdy mohli lidé přispět na internetu na konkrétní vybavení.

Fenomén: Jak se rodila „déemeska“
DMS (DonorsMessageService) je dnes už dobře známý projekt, který umožňuje jednoduchým způsobem darovat finanční prostředky. Vznikla dobrou vůli tří českých mobilních operátorů ve spolupráci s Fórem dárců. ADRA nebyla první, kdo tento nástroj vyzkoušel, první větší medializaci jí dala sbírka na Tatry, kterou pořádala Nadace Partnerství. „První naše zkušenost byla se sbírkou na Beslan, tam jsme však ještě neměli zkušenost s medializací. Při vyhlášení sbírky po tsunami jsme už byli poučeni a díky tomu se nám podařilo dostat déemesku do povědomí lidí poměrně rychle,“ vypráví Vítězslav Vurst, tehdejší předseda správní rady Nadace ADRA.

Podle jeho slov se pro dobrý efekt této formy sbírky musí sejít tři faktory: Událost, která vyvolá zájem veřejnosti, důvěryhodná organizace a média – to je ten nástroj, jak se informace o prvních dvou dostane mezi lidi. „Při schvalovacím řízení kladli někteří z klíčových lidí otázku, zda je ADRA tou správnou organizací. Ve dvoudenním procesu jsme museli odpovídat na celou řadu otázek. A potom se pro nás stal klíčovým pomocníkem ředitel oddělení PR významného podniku, který mi zatelefonoval a nabídl svou pomoc. V prvních dnech jsme spolu mívali denně telefonické ranní porady a dělali jsme vše, jak nás to právě on učil. Osobně jsem se s ním poprvé setkal až v Černínském paláci u ministra zahraničí při příležitosti milionté DMS. Ze všech mediálních partnerů byla nejdůležitější spolupráce s Českou televizí. Tehdy jsme byli denně ve vysílání,“ upřesňuje.

Úspěchu DMS také nahrávala doba. Byly Vánoce, lidé se často dívali na televizi. Byla to událost, o které média denně přinášela informace a obrázky. To, co lidé viděli na obrazovkách, bylo v silném kontrastu s tím, co prožívali doma. „A my jsme jim nabídli jednoduchý nástroj, který mohli hned použít. V několika dnech se s námi do projektu zapojily desítky různých organizací a oni přicházeli s nápady, jak sbírku DMS nabídnout. Na konci Nuselského mostu byl světelný billboard, kde byli ve frontě stojící řidiči vybízeni, aby zatím co stojí, poslali DMS. Jedna vysokoškolská profesorka mi vyprávěla, jak začínala každou přednášku výzvou ke studentům, aby poslali DMS. Když v prvních dnech hlasatelka České televize vyzvala v hlavním zpravodajství k zaslání DMS, asi do jedné hodiny nám přibyl na kontě jeden milion korun,“ popisuje Vítězslav Vurst. Díky silné medializaci mohla ADRA vyvinout tlak na Ministerstvo financí a dosáhnout toho, že byla sbírka DMS osvobozena od DPH. „Vedle všeho jmenovaného to ale také byla poctivá práce několika málo lidí v Adře, na které jsem se mohl spolehnout. Byly to stovky drobností, které se musely denně udělat. Reakce veřejnosti byla pro nás ale vydatným povzbuzením,“ uzavírá.