Ana Kremenič pracuje v organizaci ADRA jako projektová a finanční manažerka zahraničních projektů. V březnu letošního roku byla vyslána do Moldavska na pozici programové manažerky. Moldavsko je pro ni nejen oblastí, na kterou se dlouhodobě profesně zaměřuje a kterou dobře zná, ale také „srdcovou záležitostí“. Má ráda místní jídlo i lidi a láska k této zemi z ní při našem rozhovoru přímo vyzařuje.

Jaké je podle tebe Moldavsko?

Mně se tu vždycky líbilo. Přijde mi to tu hezké a lidi jsou strašně milí. Všichni se usmívají a jídlo je nejlepší na světě.

Co je náplní tvé práce?

Jsem programová ředitelka a mám na starosti všechny projekty implementované Adrou Moldavsko. Těch je teď 12 v celkové hodnotě kolem 6 milionů euro. Dva z těchto projektů jsou realizovány ve spolupráci s ADRA ČR. ADRA Moldavsko jako taková začala fungovat už v roce 1999. Jelikož tu ale doteď nebyla humanitární krize, tak se doteď dělaly pouze rozvojové projekty. Od začátku války na Ukrajině tudy ale prošlo přes 500 000 uprchlíků, bylo tedy potřeba na tuto situaci reagovat. Nyní se hodně uprchlíků přesouvá do Podněstří, kvůli jazyku i nižším životním nákladům. Hodně aktivit tedy budeme přesouvat tam. Jsme jedna z mála humanitárních organizací, která v této oblasti působí.

Jak si to můžeme představit v praxi? Co přesně děláš každý den?

Momentálně tu děláme všichni všechno. Když nejsme v kanceláři, jsme v terénu, hlavně v Podněstří. Mluvíme s lidmi a distribuujeme humanitární pomoc. Nikdo tu nemá jen jednu pozici. Kdo má volné ruce, tak dělá cokoliv je potřeba. Pomáháme s registrací uprchlíků, rozdáváme jídlo, covidové a hygienické balíčky. Začínají teď také kurzy rumunštiny pro dospělé a rekvalifikační kurzy. Už jsme uspořádali jeden dětský den a plánujeme udělat další. Chceme také pomáhat matkám s dětmi, které si potřebují zařídit spoustu věcí, ale nemají kde nechat děti.

Stíhají se i projekty zaměřené na jiné oblasti než na současnou krizi?

Ano, máme naši rozvojovku (pozn. projekt rozvojové spolupráce), zaměřenou na autistické děti. Ten už běží několik let. Dětem s autismem poskytujeme zdarma terapie, diagnózu a vše, co potřebují. A všechny projekty se také snažíme propojovat. Teď plánujeme například kempy, aby se místní děti, autistické děti a děti z Ukrajiny seznámily, spřátelily a nikdo se necítil odstrčený. Jsou tu desítky organizací, které se zaměřují na uprchlíky, ale nikdo na místní lidi, kteří potřebují kolikrát i větší pomoc. Takže na ty se zaměřujeme my.

Jak lidé reagují na příchod uprchlíků? Jak péči o ně zvládají?

Pomáhají jim na úkor sebe. Začali velmi ochotně, ale nikdo nemohl tušit, jak dlouho to bude trvat. Očekávají se další vlny uprchlíků, takže někteří asi už tak ochotní nebudou. Ne, že by nechtěli, ale nebudou si to moct dovolit. Zdražuje se plyn, zdražuje se všechno, inflace je momentálně kolem 30 %. Takže lidé nebudou mít na to podporovat další rodinu, protože budou mít sotva na to postarat se o tu svou. Je tu i určitá disproporce v podpoře místních a podpoře uprchlíků. Uprchlíci dostávají 2200 lei za měsíc (pozn. cca 2700 Kč), celkem maximálně třikrát. Ale rodiny, které je ubytovávají, většinou na vesnici, dostanou pouze 3500 leů a to za celou dobu. I tak je ochota ze strany místních velká.

Nevyvolává to napětí mezi místními a nově příchozími?

Zatím jsem se tu s ničím takovým nesetkala.

Kolika lidem ADRA v Moldavsku pomáhá?

Řádově jde o tisíce až desetitisíce. Prozatím jsme pomohli 13 000 lidem v rámci ubytování. Z grantů chceme rozdat prostředky na obnovu a zazimování ubytování a podporu těm, kteří ubytovávají. Dále rozdáme 7500 lidem jídlo a to nejen uprchlíkům, ale i místním. Poskytneme kolem 10 000 hygienických a covidových balíčků – covid tu ve velkém roste a brzy tu hrozí lockdown. 6000 lidem poskytneme transport od ukrajinských hranic, budeme mít další ubytování pro 5000 uprchlíků. Psycho-sociální pomoc poskytneme 10 000 uprchlíkům a zranitelným místním rodinám. Máme aktivity na sociální inkluzi pro děti s postižením, ale i na sbližování ukrajinských dětí s místními pro minimálně 6000 dětí ukrajinských i místních. 380 dětí chceme dát do místních škol, pro 60 dospělých máme integrační kurzy rumunštiny, rekvalifikační kurzy apod. Toto jsou naše cíle, které ale budeme navyšovat.

Zvládáte to kapacitně?

Máme přes 200 dobrovolníků. Bez nich by to vůbec nešlo. Je potřeba transport, navařit jídlo apod., na což je přesně potřebujeme.

Jaké jsou vaše největší výzvy?

Všichni teď pracujeme na přípravách na zimu, ale dochází peníze. Bojíme se toho, že dojde jídlo, takže nakupujeme ve velkém. Jídlo se ale musí také rychle rozdat, protože sami ho nemůžeme moc dlouho skladovat. Potřebujeme urychleně dokončit stavební práce na čtyřech centrech po celém Moldavsku a Podněstří. Uprchlíci tam budou moct spát, bude tam místnost pro aktivity s dětmi, kuchyň. Potřebujeme nakoupit postele a mnoho věcí ještě dodělat. Je nutné nakoupit dětské jídlo i pro děti alergické na laktózu, což se tady těžko shání.

Bojí se místní či vy, že se válka přesune i do Moldavska?

Někteří lidé se bojí, ale my jsme tu, a co bude, to bude. Jsme připraveni na všechny scénáře.

Moc děkujeme, že sis na nás našla čas a držíme palce, ať vše stihnete včas připravit a ať má z vaší pomoci prospěch co nejvíce místních i nově příchozích lidí

Chcete pomoci lidem v nouzi?

Humanitární projekty ADRA nejen v Moldavsku můžete podpořit finančním darem. Váš příspěvek pomůže například zajistit potraviny a další základní životní potřeby lidem, kteří v důsledku války či přírodní katastrofy přišli o všechno.

projekty adra ČR v moldavsku podpořili

Projekt “Zajištění okamžitých potřeb nejzranitelnějších uprchlíků v Moldavsku” je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí. 

Projekt “Pomoc dětem s autismem a jinými genetickými poruchami v Moldavsku II.” je podpořen v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.