Pohanka a voda k snídani i večeři, všudypřítomný chlad prostupující stěnami polorozpadlého domu, přezíravý pohled rodičů, dopíjejících lahev vodky. Tak může vypadat všední den mukačevských dětí, žijících v chudobných poměrech na periferii města uprostřed Podkarpatské Rusi. To se ADRA snaží změnit.

Ukrajinské Zakarpatí se dlouhodobě potýká s ekonomickými problémy, které v posledních letech ještě zesílila občanská válka. Nefunkční úřady, všudypřítomná korupce a vzrůstající nezaměstnanost přispívá k tomu, že z kdysi nejvýchodnější části Československa prchá většina mladých lidí do ciziny. Ti, co zůstávají, se potýkají s chudobou, která s sebou nese sociální problémy spolu s alkoholismem. Ze začarovaného kruhu chudoby se dostane jen málokdo. 

Nejvíce na tuto situaci doplácejí děti. Rodiny nemají mnohdy peníze na základní potraviny, topení či kuchyňské vybavení. Děti tak žijí ve velmi špatných podmínkách bez pozitivních vzorů. ADRA se proto rozhodla zaměřit se v rámci svých aktivit právě na pomoc místním dětem.

Již od roku 2007 připravují v koordinaci s Adrou čeští a ukrajinští dobrovolníci z řad studentů místním dětem letní tábor, kde si mohou vyzkoušet nejrůznější sporty a umělecké aktivity. Pro většinu dětí je čtrnáct dní prožitých při volnočasových aktivitách spolu s vrstevníky a dobrovolníky, kteří jim věnují svou pozornost a čas, zážitkem, který pomáhá zmírnit jejich nelehkou životní situaci. 

I letos hledá ADRA dobrovolníky, kteří by se rádi podíleli na přípravě letního tábora a umožnili tak mukačevským dětem zažít chvíle patřící k bezstarostnému dětství.

Pokud je Vám více než 18 let, máte zkušenosti s prací s dětmi a chcete se o prázdninách věnovat něčemu, co má smyl, hledáme právě Vás. Čeká Vás nezapomenutelných 14 dnů, které vám rozšíří obzory. 

Jak tuto zkušenost vnímají dobrovolníci z minulých let se můžete podívat ve videoreportáži zde.

Stačí poslat přihlášku a řádně vyplněný dotazník do 30. dubna 2018 na email: Mukacevo2018@seznam.cz. Dokumenty ke stažení a více informací naleznete zde.

Tábor se bude konat 16. – 27. července 2018. 

Pojďte s námi strávit léto jinak!