30 rodin z filipínského ostrova Panay dostane zítra klíče od nových domků, které jim postavila ADRA ČR z prostředků české sbírky a za podpory ministerstva zahraničí. Mnohé rodiny totiž stále žijí v provizorních podmínkách. ADRA vybrala do svého projektu ty nejzranitelnější – rodiny s mnoha dětmi, matky samoživitelky, seniory a zdravotně postižené. Do konce roku postaví celkem 80 domků, 90 opraví tak, aby se v nich jejich obyvatelům lépe žilo.

Jeffrey a Norlina Berani mají tři děti. Starší dcera už má sedm let, nejmladší je sotva rok. Norlina nosí dcerku neustále na rukách, ale potřebovala by mít náruče dvě. Syn, kterému je pět, je vážně nemocný a nedokáže se sám pohybovat. Rodiče ho musí nosit, krmit a neustále hlídat každý jeho pohyb. Nikdy nebude soběstačný. „Lékaři nám řekli, že je to nedostatkem vitamínů. Přál bych si, aby se uzdravil,“ říká otec Jeffrey a tiskne chlapce k hrudi. Pak své přání opraví a tiše vysloví skromnější variantu:„ Moc bych chtěl, aby žil. Aby s námi zůstal.“ Rodina žije v podmínkách, které jsou našim poměrům na hony vzdálené. Místo podlahy jen hlína, střechu tvoří palmové listy. Není poznat, kde je dvorek a kde už začíná domácnost. Ta je chudá, moc věcí v ní nemají. Rodiče se snaží o děti pečovat, jak to jen jde, ale v tak špatných hygienických podmínkách, kde je problém záchod i pitná voda, je to komplikované. Všude dotírá nesnesitelné vlhko a zápach. Jeffrey zajišťuje jediný příjem v rodině. Pracuje jako rybář a chytá ryby v nedaleké řece. Na potřebné výdaje to ale nestačí, sotva za výdělek pořídí skromné jídlo pro rodinu. Přes to všechno si nestěžuje. Filipínci jsou neuvěřitelně milý a usměvavý národ. Dokonce i ti, kteří přišli o všechno, neztratili víru, že bude jednou lépe.Jeffrey a jeho žena budou od zítřka bydlet jinak, což je pro zdraví jejich dětí zásadní. Domek, který dostanou od české Adry, má dřevěnou podlahu, pevnou plechovou střechu, okna, dveře a dokonce vlastní záchodovou mísu.

Jen z místních materiálů, staví kdo má ruce

Staví ho místní dělníci, pro které je taková zakázka výhrou, neboť rok po tajfunu je v zasažených oblastech problém sehnat práci. Do stavby se zapojují i sami budoucí obyvatelé. Tedy aspoň ti zdraví. Postavit jeden jim zabere asi týden. Na všechno se používají místní materiály. Náklady na jeden dům bez započtení lidské práce činí asi 17 tisíc korun, tzn. skoro 600 zaslaných DMS.Domky jsou určené na přechodnou dobu šesti let, než si obyvatelé seženou peníze na zděné. Místní manažer projektu však připouští, že pro ty nejchudší obyvatele to bude trvalé bydliště.Zítra se v Makatu, městečku na severozápadě Panayského ostrova uskuteční slavnostní předávání 30 domků jejich novým majitelům. ADRA ČR bude při tom. Fotografie a videa včetně dalších zpráv přineseme v dalších dnech.
Shrnutí situace po tajfunu Hayian
Tajfun Haiyan přešel přes Filipíny 8. 11. 2013. Postihl 14,1 miliónů lidí v 9 regionech. 4,1 miliónů lidí muselo odejít ze svých domovů, 1,1 miliónů domovů bylo zničeno a 6 190 lidí přišlo o život.Nejvíc byly zasaženy Visajské ostrovy. ADRA ČR působí v Západních Visajských ostrovech, kde bylo zničeno půl milionu domů. Doposud se podařilo opravit nebo znovu postavit jen třetinu.

Zapojení Adry do pomoci po tajfunu

ADRA se od počátku zapojuje do pomoci po tajfunu Hajan na Filipínách. Ve veřejné sbírce shromáždila téměř osm milionů korun, které postupně využila na humanitární pomoc (potraviny a hygienické sady) pro cca 1083 lidí v provincii Iloilo. V Taclobanu opravila přístřešky 142 rodinám, ve městě Iloilo jsme financovali opravu stovky lodí a rybářských sítí. ADRA pro místní rybáře zajistila i školení o tom, jak katastrofám v rámci možností předcházet. Asi největší projekt realizuje v Aklanu na severozápadě ostrova Panay, kde se opravuje 90 přístřešků stávajících a staví 80 zcela nových domků. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí. Na projektu dále spolupracují ADRA Norsko a ADRA UK.