Naše projektová manažerka Markéta Lančová před týdnem odcestovala do zdravotnického střediska Itibo v Keni, které ADRA provozuje již od roku 2006. Na místě je v tuto chvíli také skupina českých lékařů – dobrovolníků. Práce tam není zrovna málo a lékaři se tam rozhodně nenudí, ostatně dokazují to i zprávy, které Markéta posílá.

Když mě tým lékařů v čele s koordinátorem Alešem vyzvedávali z autobusové zastávky v Kerichu, nevěděli jsme, že už na nás v Itibu čeká nový pacient.  Zdravotník Joseph nás hned za branou uvítal slovy: „new patient, poisoned“. Dvě jednoduchá slova se za dveřmi ambulance zhmotnila v osmadvacetiletou Pamellu, která ležela v bezvědomí na nemocničním lůžku s kapačkou. Otrávila se koncentrovaným jedem na hmyz, kterým se tu postřikuje dobytek.  Lékařům při prvním vyšetření pohmatem něco nehraje. Tázavě se podívají na Josepha a ten potvrzuje. Ano je těhotná, asi 37. týden. Vypadá to zle. Přes kapačku se jí intenzivně celou noc čistí tělo od jedu, ráno stejně není jasné, jestli je z nejhoršího venku. Hlavně, aby nezačala rodit, strachují se naši lékaři. Pamella je vysílená, obávají se, že by přirozený porod nezvládla. „V Čechách by v takovém případě šlo dítě okamžitě ven císařským řezem, tady pro to zatím nemáme podmínky,“ vysvětluje koordinátor projektu Aleš Bárta.  Nezbývá, než čekat. U lůžka se jí střídají děti, příbuzní i sousedé. V pondělí už je na Pamellu veselejší pohled. Komunikuje, odpoledne už jí vidíme jíst kukuřičné ugali se sukumou, které jí přinesli příbuzní. Největší překvapení ale přichází po desáté večer, kdy se uklízí porodní sál těsně po narození malého Sama. Pamelle praskla plodová voda! Předevčírem vypadala na umření a dnes se chystá rodit, nemůžu tomu uvěřit.  Pamela opatrně přechází z lůžkové části do budovy porodnice.  A věřte či nevěřte, v úterý nad ránem porodí krásnou holčičku a ještě ten den s ní spokojeně odchází domů!

ADRA v Itibu před časem vybudovala také nový operační sál. V pondělí 13. 8. pak do Itiba dorazilo nákladní auto plné nového materiálu pro tento sál. Materiál byl objednán a zakoupen při příjezdu lékařského týmu na začátku srpna přímo v Nairobi, díky podpoře soukromých dárců a společnosti Novo Nordisk. Nové lůžko, operační lampa, odsávačka, infuzní stojany, laryngoskopy, kyslíkové bomby a mnoho dalšího budou pomáhat zachraňovat životy pacientů! Přístroje jsou již připraveny k použití!