Cena Michala Velíška se uděluje za statečnost při záchraně lidského života. V pořadí již 12. držitele této ceny paní Darinu Nešporovou vybrala veřejnost online hlasováním.

V pátek 16. června 2017 odpoledne se na lesní cestě u obce Jívová proti skupině dětí z mateřské školy doprovázené dvěma učitelkami vyřítilo auto. Vůz jedoucí směrem na Dolany na Olomoucku náhle vyjel mimo silnici a pokračoval až na lesní cestu ke skupince dětí. Učitelka Darina Nešporová duchapřítomně odstrčila tři děti mimo dráhu vozidla.  „Jeden chlapec se mě ale pořád držel za ruku, já v tu chvíli vůbec nevěděla, co s ním. Tak jsem se ho snažila co nejvíc krýt ramenem a druhou rukou, aby se nepopálil od podvozku auta, které na nás spadlo,“ vzpomínala Darina Nešporová. Oba vyprostili ještě před příjezdem hasičů svědci nehody i řidič havarovaného vozu. Chlapeček vyvázl jen s lehčím poraněním. „Popálila jsem si obě ruce, k tomu jsem měla zlomenou pánev. Teď už naštěstí chodím, do práce ale asi ještě dlouho nebudu moci. Mohlo to však skončit mnohem hůř. Hlavně, že se nic nestalo dětem, to je to nejdůležitější. To by snad udělal každý, aby zachránil lidský život – děti. Já jsem navíc učitelka, chránit děti mám v popisu práce,“ řekla. „Moje kolegyně se zachovala úžasně, okamžitě zavolala pomoc a postarala se o děti, které samozřejmě byly v šoku.“ Vůči řidiči havarovaného vozu zášť necítí. „Pomáhal nás vyprošťovat a také se mi omluvil. Prostě se stalo,“ shrnula Darina Nešporová.

Nadace ADRA letos obdržela na 114 nominací. Výbor Ceny Michala Velíška z nich vybral tři finálové. Rekonstrukci těchto příběhů odvysílala 29. října TV Nova v pořadu Střepiny. Následovalo internetové hlasování na stránkách Nadace ADRA, při němž veřejnost rozhodla, že cena patří Darině Nešporové. Je to současně druhá žena, která dosud převzala toto prestižní ocenění; obě laureátky pracují ve školství (v roce 2012 to byla paní Lenka Slavíková z Havířova.)

Tradičním generálním mediálním partnerem jsou portály nova.cz a tn.cz

Slavnostní předání hlavní ceny – skleněného anděla – se uskutečnilo za přítomnosti paní Adriany Krnáčové, primátorky hlavního města Prahy, a Jindřicha Fryče, státního tajemníka MŠMT ČR, ve středu 8. listopadu 2017 v reprezentačních sálech Primátorské rezidence. Tomuto slavnostnímu aktu předcházel tradičně seminář pro širokou veřejnost. Jeho tématem bylo „Hrdinství jako každodenní aktivní postoj“. 

Poděkování a uznání dalším dvěma přítomným finalistům Pavlu Skuhrovcovi z PříbramiMartinu Zajíčkovi z Petřvaldu vyjádřily ředitelka korporátní komunikace TV Nova Anna Suchá a za Nadaci ADRA Martina Zdražilová.

Do letošního ročníku byla zařazena novinka. Postarala se o ni Česká mincovna, a. s., z Jablonce nad Nisou, která vyrobila pro finalisty Ceny Michala Velíška stříbrné medaile, a stala se též hlavním partnerem celého projektu. Spojila tak toto morální ocenění s více než tisíciletou tradicí českého mincovnictví. Pamětní medaile předal finalistům pan Vítězslav Vurst, čestný předseda výboru Ceny Michala Velíška, který stál u zrodu této ceny.

Pro pana Jindřicha Fryče, který zastoupil pana ministra MŠMT, bylo velkým potěšením poděkovat jedenácti nominovaným dětem. I přes jejich velmi nízký věk dokázaly svou pohotovostí, rozhodností a statečností zachránit lidské zdraví nebo životy, a to často i za přítomnosti lhostejných dospělých. Staly se tak nejen vzory pro své vrstevníky, ale také příkladem pro dospělé.

Další novinkou bylo veřejné poděkování nominovaným seniorů nad 80 let. Výbor Ceny Michala Velíška se rozhodl vyzdvihnout činy duchapřítomnosti, odvahy a neohroženosti, v nichž zachránci byli senioři. Ve svém věku projevili až neuvěřitelnou pohotovost, fyzickou zdatnost či smysl pro spravedlnost, a to i za situace, že nedaleko byli nečinní svědci. Cílem je jejich příběhy zveřejnit a osobně poděkovat. Jedná se o 81letého Karola Strečka z Prahy, který z hořícího vraku auta pohotově vyprostil 19letou řidičku. Další je 88letá Věra Havlová z Plzně, která se nenechala okrást a společně s další paní zloděje pod vlivem drog zadržela až do příjezdu policie.

Generálním partnerem celého projektu je ČEZ, a. s. 

Podpory všech našich partnerů a podporovatelů si velice vážíme a děkujeme za důvěru.