Cena Michala Velíška se uděluje za statečnost při záchraně lidského života. V pořadí již 11. držitele této ceny pana Jana Dryáka z Prahy vybrala veřejnost online hlasováním.

V sobotu odpoledne 7. listopadu 2015 nastoupili na Praze 4 do městského autobusu tři mladí muži se psem bez náhubku a vodítka. Řidič je proto vyzval, aby autobus s takto nezajištěným psem opustili. Muži začali řidiče urážet, nicméně poslechli a vystoupili. V momentě, kdy se řidič chystal odjet, trojice rychle do vozu opět nastoupila. Řidič je podruhé vykázal a znovu byl zahrnut sprškou nadávek. Poté se řidiče zastal jeden z cestujících a mladíky vyzval, aby autobus opustili. Trojice svou agresi ihned nasměrovala vůči němu. Jana Dryáka mlátili pěstmi, klackem a kopali do celého těla. Přestože začal silně krvácet, útočníci své jednání ještě stupňovali. Po tomto útoku, kterému musela přihlížet i jeho 10letá dcera, agresoři utekli.  Na místo přijeli zdravotníci, kteří zraněného 50letého Jana Dryáka odvezli do nemocnice k ošetření. Policisté nedlouho poté všechny tři muže vypátrali, a protože se zadržení bránili, použili vůči nim donucovací prostředky.

Letos Nadace ADRA obdržela přes sto nominací. Výbor Ceny Michala Velíška z nich vybral tři finálové. Rekonstrukci těchto příběhů odvysílala 30. října TV Nova v pořadu Střepiny. Následovalo internetové hlasování na stránkách Nadace ADRA, při němž veřejnost rozhodla, že cena patří Janu Dryákovi.

Slavnostní předání hlavní ceny – skleněného anděla – se uskutečnilo za přítomnosti pana Patrika Nachera, zastupitele Magistrátu hlavního města Prahy, a ministryně školství Kateřiny Valachové v úterý 8. listopadu 2016 v reprezentačních sálech Primátorské rezidence. Tomuto slavnostnímu aktu předcházel tradičně seminář pro širokou veřejnost. Jeho tématem byl „Strach“.

Poděkování a uznání dalším finalistům vyjádřily paní ředitelka korporátní komunikace TV Nova Anna Suchá a za Nadaci ADRA Martina Zdražilová, předsedkyně správní rady.

Kristýna Kovaříková se v Praze na ulici stala svědkem brutálního útoku muže na jeho přítelkyni. Neváhala a agresorovi nastříkala do očí pepřový sprej. Zachráněná žena skončila se silným krvácením v nemocnici. Slečna Kovaříková se slavnostního programu nemohla zúčastnit, protože se jí nepodařilo uvolnit se ze zaměstnání.

Muž chtěl ukrást dívce na pražské ulici mobil, a proto ji škrtil a bil. Pouze sedmnáctiletý Nuriman Kaliev jej začal pronásledovat. Když ho dohonil, muž ho napadl. Mladík ho ve rvačce zdržel tak dlouho, až přijeli policisté a lupiče zajistili. I přítomnost Nurimana byla ohrožena, protože cestou do rezidence byl v metru napaden nějakými výrostky. Opozdil se jen o pár minut.

Pro paní ministryni školství Kateřinu Valachovou bylo velkým potěšením poděkovat nominovaným dětem a předat jim dárky. I přes jejich velmi nízký věk (5-15 let) dokázaly svou pohotovostí, rozhodností a statečností zachránit lidské zdraví nebo životy, a to často i za přítomnosti lhostejných dospělých. Staly se tak nejen vzory pro své vrstevníky, ale také příkladem pro dospělé.

„Je důležité, aby dobré příklady děti viděly ve svých rodinách. Pomáhají jim v tom i školy a mládežnické organizace. Hodně našich malých hrdinů vzpomnělo na to, že jsou skauti nebo že se něco, co jim pomohlo, naučili třeba při zdravovědě ve škole,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová. 

Po seznámení se s jednotlivými nominovanými příběhy došli členové výboru CMV k podobným závěrům. Totiž, že letošními zachránci, resp. zachránkyněmi byly často ženy. Pomoci neváhali ani taxikáři či cizinci – lidé, na něž společnost často nahlíží s despektem. Pomáhající se na místo v několika případech vrátili. Nezištně bylo naopak pomoženo bezdomovci. To vše svědčí o hlubokém lidství všech nominovaných“, uvedla Martina Zdražilová z Nadace ADRA.

Generálním mediálním partnerem jsou portály nova.cz a tn.cz. Generálním partnerem celého projektu je ČEZ, a. s.

Na závěr bychom se s vámi rádi podělili o první ohlasy: „Děkujeme za pozvání na slavnost, milé přijetí a celkově příjemnou atmosféru celého dne. Danovi se v Praze moc líbilo a z dárků byl nadšený, říkal, že má malé Vánoce. Už ve vlaku se začetl do darované knihy“, napsala nám paní Lenka Beranová. (Daniel, 14 let, poskytl první pomoc kamarádovi, který se na letním táboře nešťastnou náhodou v noci silně pořezal o rozbité sklo. Nebýt pochvalného dopisu táborových vedoucích ředitelce dětského domova, Dan by nikomu nic neřekl.)

„Sice jsme domů dojeli až večer, ale děti cestu zvládly v pohodě, Domča je nadšený z dárků a spokojený z celého dne. Vypadá to, že mu něco dalo i to, jak se bavili o strachu. Ještě jednou děkujeme za pozvání. Eva Daňková“ (Dominik, 6 let, pomáhal mamince při havárii jejich auta cestou do porodnice.)

„Úterní akce mě potěšila neformální atmosférou, bylo vidět, že je to pro Vás a vaše přátele osobní záležitost. Přeji Vám vše dobré, Jan Dryák.“

Děkujeme všem zúčastněným, generálnímu partnerovi akce ČEZ,a.s., a všem dalším podporovatelům.

ČEZ