Cenu Michala Velíška uděluje Nadace ADRA a TV Nova od roku 2006 neprofesionálům za statečnost při záchraně lidského života. V pořadí 15. držitele této ceny – Petra Maráka – vybrala tradičně veřejnost online hlasováním.

Pouze díky bleskovému jednání Petra Maráka (45 let) se 15. srpna 2020 rodinná oslava v Otaslavicích u Prostějova na Olomoucku nezměnila v tragédii, při níž mohl zemřít malý chlapec.

Na velké narozeninové párty, která probíhala na zahradě rodinného domu až do tmy, si děti hrály na babu. Osmiletý klučina během hry vyskočil na dřevěný poklop septiku, který se s ním nečekaně zbortil. Chlapec spadl asi 2,5 m dlouhou šachtou do 3,5 m hluboké jímky. Naštěstí vše zahlédly děti a okamžitě zavolaly dospělé. Zatímco někteří běželi pro žebřík, P. Marák zorganizoval záchranu. Požádal přátele, aby ho drželi za ruce, a spustil se do šachty. Mínil, že se dítě chytí jeho nohou, a tak se dostane rychle ven. To se však chlapci po několika marných pokusech nepodařilo. Petr Marák proto za ním do žumpy skočil. Zachytil ho a snažil se, aby měl vystrašený hoch alespoň hlavu nad splašky do té doby, než se po spuštěném žebříku dostali oba nahoru do bezpečí. Až na podchlazení chlapec nešťastný pád přežil bez zranění. Přítomní se shodli, že nebýt pana Maráka, dítěti by do příjezdu profesionálů určitě došly síly.

Výbor Ceny Michala Velíška do letošního finále vybral z více jak osmdesáti nominací další dva příběhy.

Rychlý a odvážný zákrok Vlastimila Zajíčka (27let) a Pavla Kotta (49 let) pomohl zachránit život čtyřčlenné posádce osobního auta, které odpoledne 17. ledna 2020 po střetu s protijedoucím autem spadlo do rybníka v Herstošicích u Bochova na Karlovarsku.

Jen pohotová reakce Ivo Raisra (41 let) zabránila, aby ráno 16. září 2019 u Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku nehavaroval plně obsazený autobus.

Slavnostní vyhlášení jména 15. držitele tohoto morálního ocenění se mělo konat hned na počátku listopadu, ale vládní opatření vztahující se k zamezení pandemie coronaviru to neumožnila. Organizátoři se proto rozhodli, že nejprve veřejnosti oznámí, komu náleží hlavní cena – skleněný anděl – prostřednictvím reportáže TV Nova, zde.

Později, až to bude možné, se uskuteční ceremoniál v Praze v Primátorské rezidenci, během něhož bude předána hlavní cena panu Petru Marákovi a ocenění všem letošním finalistům.

Pokud se jedná o nominované dětské hrdiny, poděkování s pamětními listy jim z téhož důvodu předá Nadace ADRA na jejich školách.

Záštitu Ceně Michala Velíška udělili opět primátor hlavního města Prahy a ministr MŠMT ČR.

Generálním mediálním partnerem projektu jsou portály nova.cz a tn.cz a partnerem celého projektu je ČEZ, a. s. 

Česká mincovna, a. s., z Jablonce nad Nisou vyrobila opět pro všechny finalisty Ceny Michala Velíška stříbrné pamětní medaile a stala se hlavním partnerem celého projektu. Spojila tak toto morální ocenění s více než tisíciletou tradicí českého mincovnictví.