Téměř denně se odehrávají příběhy, které jsou důkazem, že mezi námi jsou stále lidé, kteří nejsou lhostejní. Bez ohledu na následky pro ně samé zasáhnou, když jde někomu o zdraví či dokonce o život. Jejich odvahu každoročně oceňuje Nadace ADRA a Televize Nova Cenou Michala Velíška. O tom, kdo letos ocenění získá, můžete rozhodnout i vy v online hlasování. Přečtěte si příběhy, které si zaslouží naši úctu a poděkovánído 30. října hlasujte pro ten který vás oslovil nejvíce.

Petr Jirout

Neštěstí se stalo letos na konci srpna odpoledne v Chrudimi. Dvouletá holčička vypadla z okna domu, který stojí přímo u řeky Chrudimky, a začala se topit. Ve stejné době šel přes mostek Petr Jirout se čtyřletým Míšou na procházku krmit kachny. Až po několika vteřinách rozeznal, že předmět, který plave ve vodě, je bezvládné tělíčko dítěte. Na nic nečekal. Zastavil kolemjedoucí auto, řidiči dal svůj mobil, aby zavolal tísňovou linku a pohlídal mu klučinu. Pak skočil zhruba z pětimetrového mostku do řeky, batole vytáhl a poskytl mu první pomoc. Podle svých slov vůbec nepřemýšlel, že by seskok mohl být pro něj nebezpečný. Dítě již při vědomí bylo pak převezeno ve vážném stavu do nemocnice. Osmačtyřicetiletý pan Jirout, místní restauratér, musel být též lékařsky ošetřen, protože v těchto místech při současném suchu voda dosahovala jen asi půl metru. Po doskoku mezi říční kameny proto začal krvácet z poraněných nohou. Kriminalisté při šetření zjistili, že zřejmě v nestřežený okamžik holčička vylezla na parapet a z výšky minimálně šesti metrů spadla do řeky. Jen díky panu Jiroutovi, který podle policie pro záchranu batolete nasadil vlastní život, je holčička už zase v pořádku.

david vecko

K dramatické události došlo na počátku letošního září kolem dvacáté hodiny u nádraží v Potštejně na Rychnovsku. Dva kamarádi, sedmnáctiletý David Vecko a patnáctiletý Jakub Šedi, šli na vlak, když uslyšeli zoufalý ženský křik. Nedaleko cesty uviděli zápasící dvojici ve středním věku. Žena ležela na zemi, muž na ní seděl a lanem jí omotával krk. Chlapci neváhali ani okamžik. Zatímco Jakub telefonoval na městskou policii, David se holýma rukama vrhnul na rozzuřeného muže. Strčil do něj tak silně, až se násilník svalil z těla škrcené ženy. Agresor pak utekl ke svému autu a z místa činu odjel. Poté již přijela policie. Ukázalo se, že šlo o hádku mezi opilým cizincem a jeho bývalou těhotnou přítelkyni. Napadená žena byla převezena do nemocnice, odkud ji po ošetření propustili. O pár hodin později došlo v Hradci Králové k dopravní nehodě dvou vozidel. Dopravní policie zjistila, že jedním z řidičů je muž, po kterém se pátrá v souvislosti s případem z Potštejna. Kriminalisté proto cizince kromě pokusu o vraždu obvinili i z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policie ocenila duchapřítomnost obou studentů, jejichž pohotová reakce ženě zachránila život.

Rodina Michalcových

Ve Starých Splavech v kempu u Máchova jezera došlo v polovině letošního července pozdě večer v jedné z chatek k hádce. Silně opilý pětadvacetiletý muž ztropil hlasitou žárlivou scénu své přítelkyni a pak ji venku začal brutálně bít. Strhnul ji za vlasy na zem, tloukl do hlavy a do žeber a vyhrožoval zabitím. Dívky se slovně zastala nejprve pětatřicetiletá Kateřina Michalcová, která v sousední chatce trávila dovolenou s manželem Pavlem a třemi dětmi – Davidem, Nicolou a Matějem. Tím však na sebe strhla agresorovu pozornost. Ten se rozeběhl k chatě Michalcových, kde se mu jako první postavil sedmnáctiletý David. Nechtěl ho pustit blíž kvůli třináctileté sestře a čtyřletému bratříčkovi. Na pomoc mu okamžitě přispěchal otec. Zavalitý násilník ale oba přetlačil a do jejich chaty vniknul. Zde před zraky dětí srazil sedmatřicetiletého otce rodiny k zemi, kde ho udeřil několikrát pěstí do hlavy. Pak napadl jejich maminku, která šla synovi a manželovi na pomoc. I ona skončila jeho rukou na podlaze. Při tom utrpěla bolestivý úraz na noze, až zkolabovala. Opilý muž při svém řádění navíc všem vyhrožoval, že je zabije. David pak vzal útočníka „do kravaty“ a z chatky se mu ho podařilo odtáhnout. Pak již zasáhla přivolaná policejní hlídka a záchranáři. K zadržení agresora museli policisté nakonec použít donucovací prostředky. Byl obviněn z několika přečinů.

Hlasování ukončeno, cenu převzal Petr Jirout

Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně lidského života za rok 2022 převzal Petr Jirout. Děkujeme a blahopřejeme. Hlasování pro letošní rok je tak uzavřeno, po celý rok však můžete posílat nominace odvážných činů dětí, dospělých i seniorů. Stačí vyplnit jednoduchý formulář zde. Tyto příběhy budou zařazeny do dalšího ročníku Ceny Michala Velíška.