Chcete společně s Nadací ADRA již devátým rokem vyjádřit uznání a poctu těm, kteří se ocitli v hraniční situaci a bez ohledu na následky pro ně samotné zasáhli, když šlo jiným o zdraví nebo dokonce o život? Zapojte se a hlasujte do 30. listopadu prostřednictvím formuláře, kde najdete popisy jednotlivých příběhů, ZDE.

S potěšením jsme letos přijali od široké veřejnosti 538 nominací, z nichž 21 upozorňovalo na činy duchapřítomnosti dětí, jimž nebylo ani 16 let. Kdo bývá nominován? Bývají to zpravidla nenápadní lidé a o svých činech mluví skromně. Nejsou to filmoví hrdinové, ale „obyčejní“ lidé s neobyčejnými postoji. Když  se jich zeptáte, jestli se nebáli riskovat vlastní zdraví nebo život pro druhého, odpovídají: „Udělal by to každý.“

Podmínkou však je, aby hrdiny nebyli ani lékaři, zdravotníci, policisté, vojáci, záchranáři, hasiči či jiní profesionálové. Nominace se vztahuje na činy, při nichž byl zachráněn lidský život.

Podnětem k tomuto projektu se stal čin střihače televize Nova Michala Velíška, který byl 13. září 2005 zabit na Karlově náměstí v Praze. Neváhal se zastat neznámé mladé ženy před násilníkem, třebaže měl sám v kočárku ani ne roční dcerku. Od té doby jsou Nadací ADRA a TV Nova každoročně oceňováni děti, muži a ženy, lidé různých povolání, věku, odlišných životních zkušeností i názorů, kteří projevili podobnou odvahu jako Michal Velíšek.

Cílem tohoto dlouhodobého projektu pod patronací paní Ivy Velíškové je zviditelnit postoje slušnosti, odvahy a statečnosti, které by neměly chybět v chování každého z nás. Záštitu nad projektem přijal primátor hlavního města Praha a ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Hlavním mediálním partnerem je TV Nova a dalším ČRo – Radiožurnál. Hlasování probíhá od 16. – 30. listopadu a slavnostní udělení ceny se bude konat v Rezidenci primátora hl. m. Prahy 3. prosince od 13 hod. Předcházet mu bude seminář pro veřejnost „Jak čelit nejednoznačnosti (školy a násilná smrt)“.

Více informací o průběhu Ceny Michala Velíška 2014 naleznete na www.nadace-adra.cz.

 Finalisté 9. ročníku Ceny Michala Velíška:

Petr Vejvoda, 16 let, ze Žďáru nad Sázavou
Ráno se mezi studenty Střední odborné školy ve Žďáru nad Sázavou dostala do budovy cizí mladá žena a nečekaně zaútočila na jednu ze studentek. Bodla ji do ruky replikou vojenského nože s délkou čepele 21 cm. Když jí okamžitě přispěchal na pomoc spolužák Petr, vrazila mu nůž do hrudníku. Pak se útočnice znovu soustředila na již napadenou dívku, běžela za ní a stříkala po ní pepřovým sprejem. Studentce se podařilo utéci, a tak chytila jinou, která zrovna procházela okolo. Bodla ji nožem do břicha a odtáhla do šaten jako rukojmí. Když do školy přijela zásahová jednotka, policejní vyjednavač přiměl ženu, aby ho vyměnila za těžce zraněnou dívku. To se povedlo, ale i jeho násilnice lehce poranila. Chvilky nepozornosti pak využili policisté a útočnici zneškodnili taserem. Petr Vejvoda utrpěl tak vážné zranění, že mu ještě ve škole podlehl.

J. C., 30 let, z Prahy
Během jízdy městským autobusem si cestující žena všimla, že jeden pasažér ničí sedačky a upozornila na něj řidiče. Za to si od vandala vysloužila příval sprostých slov. Když to slyšel spolucestující mladý muž J. C., okamžitě se jí zastal. Poté co oba muži přestoupili z autobusu do metra, obrátil násilník svoji agresivitu proti J. C. Nadával mu, vyhrožoval a po vystoupení jej na nástupišti tvrdě fyzicky napadl. Pak zmizel do vagónu a chtěl odjet. Netušil však, že celý incident viděli městští strážníci, kteří ho vzápětí vyvedli ven ze soupravy metra a předali Policii ČR. Případ není dosud uzavřen.

Petr Dlouhý, 30 let, ze Sedlčan
Z parkoviště ve Štěchovicích sjelo osobní auto i s řidičem do Vltavy. Šlo o minuty. Ačkoliv se Petr Dlouhý nacházel na druhém břehu řeky a potápějící se auto bylo už vzdáleno na 10 metrů od břehu, přeběhl most, skočil do vody, rozbil sklo a vyprostil z auta staršího řidiče. Protože muž byl invalidní, jeho záchrana ho stála mnoho sil. Naprosto vyčerpán dostal řidiče do bezpečí. Teprve poté dorazily všechny složky Integrovaného záchranného systému. Vše dobře dopadlo. Lékaři oběma mužům – zachránci i zachráněnému – ošetřili pouze lehčí řezné rány od skla. Hasiči i policisté na místě události okamžitě vyjádřili Petrovi uznání. Teprve dlouho poté se potápěčům podařilo vytáhnout auto ze dna řeky řadu metrů dál od parkoviště.