Vzdělávací centrum Čalantika, které vzniklo díky štědrosti převážně českých a slovenských dárců, umožňuje dětem ze slumů získat vzdělání a také jim poskytuje další zázemí. Provoz Čalantiky zahájila ADRA v srpnu roku 2013. Padesát předškoláků, kteří sem nastoupili na předškolní výuku, dostává pravidelně výživné jídlo, zapojuje se do mimoškolních aktivit, a také se jim věnují zdravotníci. Tyto děti žijí ve špatných podmínkách, často musí už v útlém věku pracovat. Čalantika jim dává šanci, že se ze začarovaného kruhu chudoby jednou vymaní. Jako například Nurovi, sedmiletému chlapci, který se ve slumu ocitl s maminkou poté, co je opustil otec.

Život pro Nura rozhodně jednoduchý nebyl. Vše se zhoršilo poté, co si jeho otec přivedl novou ženu a o něj a jeho maminku Mainu se přestal starat. Co bylo ještě horší, macecha je neměla ráda a oběma to dávala neustále najevo. A jednoho se odhodlala k děsivé akci. Malého Nura zavázala do pytle a hodila jej do jezera, aby se utopil. Naštěstí to viděli sousedé a chlapce zachránili. Bylo však jasné, že v domě dál zůstat nemohou. Nur s maminkou odešli, svůj domov našli v jednom z dháckých slumů, v Čalantice.

Život ve slumu Čalantika

Čalantika je jedním ze zhruba pěti tisíc slumů v hlavním městě. Žije zde na 12 tisíc lidí. Slum je postaven na bažinatém povrchu, malá nuzná přístřeší kvůli tomu musí stát na bambusové lešení. Jeden je těsně nalepený na druhý, řada za řadou. Navíc sem stékají veškeré odpadní vody z okolí. Hygienické podmínky jsou zde opravdu ubohé. Nájem ve slumu Čalantika je navzdory životním podmínkám chudých rodin vysoký – za každý z chatrných přístřešků musí rodina zaplatit mezi 1500 až 2500 bangladéšských Taka (přibližně 390 až 650 Kč).

Nur s maminkouPo příchodu do slumu Čalantika našla Nurova maminka Maina práci v jedné z dháckých textilních továren. Za měsíc si vydělá okolo 4000 Taka (1030 Kč), navzdory tomu, že je to práce na plný úvazek s množstvím přesčasů. Ráno odchází velmi brzy a vrací se pozdě večer. Nur ji vídá jen v noci, přes den zůstává u příbuzných či sousedů, kterým výměnou za to pomáhá doma.

Místo, kde děti mohou být dětmi

Když v létě 2013 otevřela v Čalantice organizace ADRA nové centrum, Nur byl jedním z padesáti dětí, které pracovníci ADRA do centra vybrali. Děti zde dostávají možnost chodit do školy a naučit se číst, psát, počítat. Zároveň se učí samostatně uvažovat, získávají tu základní sociální a hygienické návyky. Cílem je děti připravit na to, aby mohly po roce docházení do centra začít chodit do státní základní školy a získat vzdělání.

„Nur vstává každý den časně ráno, nadšený, že může jít do školy. Dokonce vyzvedává i ostatní děti za slumu a pobízí je, aby nepřišly pozdě,“ líčí nadšeně Maina, která sama do školy nikdy nechodila. Umí se jen podepsat. Za možnost, kterou její syn dostal, je velmi vděčná. „První den, co byl v centru, se svým školním batohem i usnul. Byl tak hrdý na to, že je žákem,“ dodává Maina.

Nur se rád učí, baví ho ale také společné hraní s kamarády. Učitelé jej chválí, snaží se, je pozorný a hodinu nikdy nevynechá. A obzvlášť dobrý je prý ve sportech a kreslení. A když se jeho maminka vrátí pozdě večer domů z práce, recituje jí nebo zpívá písničky, které se toho dne naučil ve škole.

Nur s paní učitelkou„Chci se naučit číst a psát. To abych mohl jednoho dne pracovat ve velké kanceláři, nosil pěkné oblečení, mohl se dobře najíst a vydělat peníze,“ vysvětluje sedmiletý chlapec. „Nechci, aby maminka musela pracovat tak tvrdě. Chci, abychom se mohli přestěhovat na hezčí místo. Máme jen jeden druhého a já jí chci zajistit lepší život,“ svěřuje se Nur.

Už teď se mu daří některé věci, které se v centru učí, uplatňovat doma. Maminku naučil mýt si pečlivě ruce mýdlem či přikrývat rýži po jídle. Oba jsou za příležitost, kterou Nur dostal, velmi vděční. „Jsem šťastná, že Nur má kam jít, když jsem v práci. Jsem ráda, že dostává vzdělání a dobré výživné jídlo. Náš život se tím zásadně změnil,“ děkuje Maina za oba.

Podpořte činnost slumového centra Čalantika a jeho návštěvníky právě teď! Děkujeme.

Daruj 180 Kč Daruj 360 Kč Daruj 610 Kč Daruj 1200 Kč

Daruj 4 000 Kč

Darovat 180 Kč 

Darovat 360 Kč 

Darovat 610 Kč 

Darovat 1200 Kč

Darovat 4000 Kč

Darovat jinou částku