Mohammad Zohri (41) utekl před šesti lety kvůli válečnému konfliktu v Sýrii ze svého rodného města Kusajr. Nyní žije i s rodinou v libanonském uprchlickém táboře Rejal Fe Aarsal. Jak se v takovém táboře žije? Jak konkrétně ADRA pomohla Mohammadovi, jeho ženě a dětem?

Dobrý den, pane Mohammade, popsal byste nám Váš útěk ze Sýrie?

Bylo mi 35 let, s manželkou jsme tehdy měli sedm dětí, našemu nejmladšímu byl jen jeden den. Chtěli jsme je zachránit před válečným ohrožením, a tak jsme se rozhodli z Kusajru utéct. Měli jsme strach, jestli to naše miminko vůbec přežije … Do Libanonu jsme vstoupili legálně, přes hraniční kontrolu. Cesta trvala tři dny.

A zvládlo miminko tu cestu?

Nakonec ano. Dneska je mu pět a půl a chodí do první třídy ve škole Aarsal.

Jak vlastně v táboře žijete?

V táboře se nám narodily ještě další dvě děti. Takže je nás teď dohromady i s manželkou 11. Žijeme ve stanu, který má 4x4m. Je v něm malá předsíň, pak místnost, ve které všichni spíme na zemi a malá zástěna, která nám slouží jako koupelna. Stan je v podstatě jen plachta. Na zemi je beton a koberec.

Musíte za ubytování něco platit?

Ano, roční nájemné pozemku, na kterém stojí náš stan je 60 amerických dolarů. Na začátku náklady proplácely mezinárodní a místní nevládní organizace. Teď už je však neproplácí.

Jste někde zaměstnán? Čím si vyděláváte na živobytí?

Momentálně jsem nezaměstnaný. Dlouhodobě hledám práci, ale je tu i díky uprchlickému táboru mnoho potenciálních zaměstnanců na velmi málo pracovních míst. Jsme tedy zcela odkázáni na potravinovou pomoc z agentury OSN. A na začátku zimní sezóny, kdy jsme potřebovali vytápění stanu, nám finančně pomáhaly místní nevládní organizace.

Jak konkrétně Vám pomohla ADRA?

ADRA zde distribuovala hygienické potřeby. Ty jsou pro nás, ale především pro naše děti opravdu důležité. Mýdla, kartáčky, zubní pasta, menstruační vložky .. nic z toho bychom si samozřejmě nemohli vůbec dovolit. Moc za to Adře děkujeme!

Uvažujete o návratu do Sýrie?

Je to velmi nebezpečné a těžké vrátit se do Kusajru. Neměli bychom tam zaručenou bezpečnost.

ADRA zajistila v Libanonu přístup k pitné vodě pro 7500 Syřanů a Libanonců žijících v údolí Biká. Většina z nich měla předtím přístup pouze k dešťové vodě a nebo vodě z neověřených zdrojů. O slavnostním lednovém předání Adrou zbudovaného vodojemu v Libanonu, si můžete více přečíst zde. Součástí projektu byla i distribuce 500 hygienických balíčků se základním vybavením v podobě zubních kartáčků, pasty, mýdla, šamponu, menstruačních vložek nebo dezinfekčních prostředků.

Projekt podpořili

Projekt je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.

Projekt je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí.